Svijet

Cipras žrtvovao šefa diplomatije, a podržao protivnika sporazuma s Makedonijom

Ostavka grčkog šefa diplomatije Nikosa Kocijasa glavna je tema danas u grčkim medijima, koji pokušavaju da odgonetnu da li je riječ o “šahovskom potezu” premijera Aleksisa Ciprasa ili je u pitanju kriza vlade.

Cipras žrtvovao šefa diplomatije, a podržao protivnika sporazuma s Makedonijom
FOTO TANJUG/AP
Nikos Kocijas

Nepredvidivi potez Kocijasa izazvao je pravu oluju reakcija u Grčkoj, a ona se svodi na to da se Cipras zapravo opredijelio da se ipak prikloni lideru manje članice vladajuće koalicije Nezavisni Grci i ministru odbrane Panosu Kamensu.

Zaključak koji se izvodi u većini medija je da je Cipras taj izbor napravio iz samo jednog razloga da spase vladu.

Opozicija, međutim, tvrdi da je ovo početak kraja vlade Sirize.

Nakon što Cipras juče prihvatio ostavku Kocijasa saopštio je da će preuzeti rukovođenje resorom Ministarstva spoljnih poslova i da će učiniti sve za uspješni završetak Prespanskog sporazuma.

Portparol grčke vlade Dimitris Janakopulos, koji je prije izvjesnog vremena tvrdio da u vladi nema nesporazuma i podjela, izjavio je danas da Cipras nikog nije ucjenjivao niti ga je neko ucijenio.

Janakopulos je rekao da je za njega ostavka Kocijasa neshvatljiva tim prije što, kako je rekao, premijer nikada nije imao sumnju u dobar odnos bivšeg šefa diplmatije i Kamenosa.

– Premijer ima vrlo specifičan politički kontekst, vrlo specifičan politički cilj – da provede sporazum sa Skopljem… Prespanski sporazum nije samo živ, to je centralni cilj politike za nas – kaže Janakopulos.

Foto Tanjug/AP
Foto Tanjug/AP
Kocijas i Cipras

Kocijas je, inače, podnio ostavku juče nakon sukoba na sastanku Vlade sa ministrom odrane Kamenosom zbog spora oko imena Makedonija.

Mediji su prenijeli da je Kocijas bio veoma uvrijeđen zbog toga što ga Cipras u raspravi sa Komenosom nije podržao.

Grčki mediji pišu, međutim, da nesuglasice Kocijasa i Kamenosa nisu od juče. Podsjećaju da je Kocijas tražio od Ciprasa da isključi iz vlade Kamenosa tokom posljednjeg rebalansa budžeta, te predlagao novu parlamentarnu većinu koja bi povela Grčku u pravom smjeru.

Kocijas je, inače, bio glavna figura s grčke strane u pregovorima sa Makedonijom, koji su trajali gotovo godinu dana.

S druge strane, Kamenosovi Nezavisni Grci su žestoki protivnici Prespanskog sporazuma.

Protiv tog sporazuma, prema kojem bi Makedonija trebalo da promijeni ime u Republika Sjeverna Makedonija, jeste i lider opozicione Nove demokratije. Kiriakos Micotakis je rekao da je grčki premijer odlučio da ukloni Kocijasa koji je bio najveći pristalica Prespanskog sporazuma, a da za svaki slučaj u vladi zadrži Kamenosa, koji se tom sporazumu protivi.

Micotakis kaže da to ukazuje na potrebu da Grčka ima stabilnu vladu koja će da govori “jednim glasom” u zemlji i van nje.

Mediji u Grčkoj i danas se osvrću na poruku Kocijasa koji je naon što mu je Cipras prihvatio ostavku na tviteru napisao: “Učinili su sve da me sahrane – ali nisu znali da sam sjeme”.

Pritom, on je citirao jednog starog grčkog pjesnika, ali je, iako je u vladi bio kao nestranačka ličnost, ostavio prilično jasnu poruku, koja bi se mogla protumačiti i kao: “Ničem i gdje me ne siju”.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu