Politika

ČOVIĆ PISAO PALMERU I AJHORSTOVOJ "Nema uslova za održavanje izbora"

Predsjednik Hrvatskog narodnog sabora BiH Dragan Čović ocijenio je da se BiH trenutno nalazi u situaciji u kojoj nisu obezbijeđeni formalni i pravni uslovi za održavanje opštih izbora u oktobru ove godine, ali da je hrvatska strana, uprkos smanjenom optimizmu, spremna završiti započeti pregovarački proces o izbornoj reformi.

ČOVIĆ PISAO PALMERU I AJHORSTOVOJ "Nema uslova za održavanje izbora"
FOTO: SRNA

U pismu međunarodnim posrednicima u pregovorima o izbornoj reformi u BiH Metjuu Palmeru i i Angelini Ajhorst, Čović ističe da su nedopustiva gruba kršenja ljudskih prava i dominacija jednog konstitutivnog naroda nad drugim.

– Kao politički lideri ne smijemo odustati ili udaljiti se od viših ciljeva izborne reforme i ograničenih izmjena Ustava BiH – navodi Čović u pismu.

Zahvaljujući Palmeru i Ajhorstovoj za uloženi trud u pronalaženju rješenja kojima bi se u potpunosti sproveli politički sporazumi iz Mostara potpisani u ljeto 2020. godine, Čović podsjeća da su kao ishod tih sporazuma nakon 12 godina u Mostaru održani izbori i da je to probudilo optimizam za rješavanje otvorenih pitanja u odnosima Bošnjaka i Hrvata.

On dodaje da, s druge strane, uprkos uloženom trudu HNS-a, ostaje neispunjen sporazum koji se odnosi na legitiman izbor i legitimno političko predstavljanje konstitutivnih naroda i građana na svim administrativno-političkim nivoima, u Predsjedništvu BiH i domovima naroda, te obezbjeđivanje aktivnog i pasivnog izbornog prava svakog građanina na cijelom području BiH.

Čović navodi da su u saradnji sa Palmerom i Ajhorstovom održane stotine časova pregovora o ograničenim izmjenama Ustava BiH i izbornog zakonodavstva da bi bile sprovedene odluke Evropskog suda za ljudska prava i Ustavnog suda BiH, kao i sprovedene relevantne preporuke OEBS-a i Venecijanske komisije.

– S naše strane uloženi su maksimalni napori, predstavljene su desetine dokumenata, uključujući prijedloge izmjena Ustava BiH i izborne modele prema kojima bi se provele presude sudova i birali legitimni predstavnici u Predsjedništvu BiH i domovima naroda – naglašava Čović.

Pročitajte još

On objašnjava da je prijedlogom HNS-a bilo obezbijeđeno da svi građani BiH mogu birati i biti birani nezavisno o pripadnosti i bez izjašnjavanja nacionalnog ili etničkog identiteta.

– Vrlo detaljno osmišljavanje naših prijedloga ograničene ustavne reforme, kao i drugih modela, vođeno je načelom zadovoljenja ustavno zagarantovanih prava o ravnopravnosti tri konstitutivna naroda i najviših standarda o ljudskim pravima – navodi Čović, uz uvjerenje da je hrvatska pregovaračka strana ostavljala prostor za kompromisna rješenja.

On je istakao da je hrvatska strana pokazala i izuzetnu fleksibilnost i otvorenost za prihvatanje razgovora o, kako je naveo, tendenciozno nazvanoj “funkcionalnosti Federacije BiH”.

Odgovornim za neuspjeh pregovora Čović je označio drugu stranu potpisnicu Mostarskog sporazuma, podsjećajući da je ovim sporazumom bilo predviđeno da izmjene i dopune Izbornog zakona BiH budu okončane do kraja 2021. godine.

– Takvog smo se scenarija pribojavali do samoga kraja, jer se time nepovjerenje i politička kriza u BiH dodatno produbljuju – naglasio je Čović.

Ocijenivši da u trenutnoj situaciji nisu obezbijeđeni uslovi za održavanje opštih izbora ove godine, predsjednik HNS-a podsjeća da su Dejtonskim i Vašingtonskim sporazumom Hrvatima garantovana suverena nacionalna prava.

– Činjenica je da se suverena prava i konstitutivnost Hrvata grubo krše u posljednje dvije decenije, i po pitanju reflektovanja konstitutivnosti Hrvata u svim zajedničkim institucijama i legitimnog izbora njihovih predstavnika. Posljednji pregovori i uporno miniranje naše nedvosmislene opredijeljenosti za pronalaženje rješenja dokazali su da je supotpisnik Mostarskog sporazuma, zajedno s drugim bošnjačkim političkim predstavnicima, opredijeljen za nastavak grubog kršenja međunarodnih sporazuma i suverenog prava Hrvata kao ravnopravnog konstitutivnog naroda u BiH – istakao je Čović.

On je upozorio da će takvo grubo kršenje prava jednog konstitutivnog naroda i međunarodnog prava, ako se nastavi, imati dalekosežne posljedice u odnosima Hrvata i Bošnjaka.

– Stoga, naša je obaveza da unaprijedimo izborne standarde u našoj zemlji, ali i očuvamo ključne norme potpisanih međunarodnih sporazuma kojima se garantuje ravnopravnost svih konstitutivnih naroda, pogotovo najmalobrojnijeg hrvatskog naroda, da bi se izbjegla dalja destabilizacija i obezbijedio put prema evroatlantskim integracijama – poručio je Čović.

Prema njegovim riječima, uprkos smanjenju optimizma i vremenskom ograničenju, hrvatska strana spremna je da završi započeti pregovarački proces.

– Nedopustiva su gruba kršenja ljudskih prava i dominacija jednoga konstitutivnog naroda nad drugim. Kao politički lideri ne smijemo odustati ili udaljiti se od viših ciljeva izborne reforme i ograničenih izmjena Ustava BiH. Provođenje Mostarskog sporazuma od vitalnog je interesa za budućnost BiH – naglasio je Čović.

Čović je dodao da su istrajan dijalog i kompromis jedini put za izgradnju povjerenja i pomirenja i okretanja nove stranice u korist evroatlantske budućnosti BiH.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije