Naučnici imaju moralnu obvezu da jasno upozore čovječanstvo na bilo koju veliku egzistencijalnu prijetnju – kažu potpisnici teksta objavljenog u utorak u časopisu Bioscience.
– Uprkos 40 godina svjetskih pregovora o klimi, uz nekoliko izuzetaka, poslovali smo uobičajeno i uveliko smo propustili da se uhvatimo u koštac s tim osjetljivim pitanjem – piše savez naučnika, a predvode ih Vilijem Ripl i Kristofer Volf sa Univerziteta (američke savezne) države Oregon.
– Klimatska kriza stigla je i ubrzava se brže nego što je većina naučnika očekivala – pišu potpisnici.

Preporučuju šest koraka koji bi trebali ublažiti najpogubnije učinke klimatskih promjena: zamijeniti fosilna goriva niskougljikovim obnovljivim izvorima; smanjiti emisije onečišćivača poput metana; zaštititi ekosisteme na Zemlji; jesti uglavnom hranu baziranu na biljkama, a manje na proizvodima životinjskog porijekla; stvarati privredu bez korištenja ugljenika; stabilizovati svjetsku populaciju.
Naučnici kažu da su ohrabreni nedavnim manifestacijama mladih ljudi koji petkom upozoravaju vlade da krenu u akciju za spas planete, kao i drugim kampanjama.
Kao Savez svjetskih naučnika, potpisnici ističu da su spremni da pomognu vladama i svima koji donose odluke u poslovanju i razvoju u ostvarenju pravednog prelaza na obnovljivu i pravednu budućnost, piše Hina.
Čovječanstvo treba postupati tako “da održi život na planeti Zemlji, našem jedinom domu”, navode potpisnici.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu