Predstava „Crna ovca“ bavi se istraživanjem transformacije društva, kapitalizma, ljubavi i bola. Tekst je inspirisan kratkom pričom Itala Kalvina „Crna ovca“ i kombinuje lične refleksije i iskustva vezana za tranziciju, usamljenost i međuljudske odnose, kreirajući tako kolaž vrijednosti i perspektiva u savremenom svijetu. Likovi u predstavi suočavaju se s egzistencijalnim krizama i paradoksima, balansirajući između uspona i padova, dok se društvo u kojem žive furiozno i drastično mijenja, najčešće na štetu mislećih pojedinaca.
Kroz glavnog junaka „Poštenjaka“ predstava preispituje model otpora karakterističan za savremeni kapitalizam – tihi, pomirujući i melanholični pristup, naglašavajući složenost opstanka u takvom okruženju.
Rediteljka Snežana Trišić o predstavi je izjavila: „U toku procesa rada bilo je neizbježno prisjetiti se mnogih obrazaca naše lične i kolektivne istorije koji su formirali globalno stado i prognali svaku crnu ovcu koja је podigla svoju glavu iz mase. U našoj predstavi “Crna ovca” je jedan pošten čovjek – Poštenjak, onaj koji samo želi da čita i noću posmatra svjetlost mjesеčine koja se prelama na rijeci, a ne da se udružuje, pajta i pravi profitabilne interesne kombinacije. Pošto poštenje ipak nije profitabilna i unosna kategorija, Poštenjak je označen kao slaba karika zajednice i progresa, a samim tim prijetnja komšijama, suparnicima, društvu. Pitali smo se da li je snaga ljubavi ona koja može nešto da promijeni u svijetu poremećenih vrijednosti pred kolapsom i slomom i da li poštenje danas vrijedi i kojom se valutom meri? Vrtoglava tranzicija zajednice koja počinje u komšiluku, a zahvata širi društveni okvir preispituje ličnu i kolektivnu odgovornost kataklizme koja nam diše za vratom i podsjeća nas na izneverena, potrošena, zaboravljena ili upotrebljena ideološka načela i vrijednosti. Sve je na prodaju osim poštenja, da li zbog toga što poštenje danas nema cijenu ili nikakvu vrijednost, neka procjeni publika ili berza”.
U predstavi igraju Nikola Voštinić, Aleksandra Arizanović, Zoran Cerovina, Gorica Dinulović , Vladimir Jovanović, Predrag Pavlović, Biljana Talić i Svetlana Milenković.
Scenografiju potpisuje rediteljka, koja je radila i na scenskom pokretu i koreografiji u saradnji sa Katarinom Ilijašević. Kostimografkinja je Milica Grbić-Komazec, dizajn svjetla je kreirao Radomir Stamenković, dok je asistentkinja scenografkinje arhitektkinja Irena Nikolić. Kompozitorka i arnžerka je Marija Balubdžić, a za lekturu je bio zadužen Đorđe Marković.
Predstava Crna ovca osvojila niz prestižnih nagrada na 58. Festivalu profesionalnih pozorišta Srbije „Joakim Vujić“ u Kragujevcu 2022. godine i to nagradu za najbolju predstavu u cjelini, kao i nagrade za režiju, scenografiju, za glumačko ostvarenje Nikole Voštinića, nagradu za glumačko ostvarenje Gorice Dinulović i nagradu za najboljeg mladog glumca Vladimira Jovanovića, kao i nagradu za koreografiju na festivalu bosansko-hercegovačke drame u Zenici, prenosi Nedeljnik.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu