Društvo

CRNA STATISTIKA Nasilje u porodici prijavilo više od 1.000 žena

Iako je BiH među prvima u Evropi ratifikovala Istanbulsku konvenciju, kojom se obavezala na borbu protiv nasilja nad ženama, još uvijek na stotine žena svakodnevno trpi nasilje, i to najčešće u svoja četiri zida.

CRNA STATISTIKA Nasilje u porodici prijavilo više od 1.000 žena
FOTO: NEVENA ZELENIKA/RAS SRBIJA

Da je nasilje u porodici ozbiljan društveni problem, pokazuju i podaci koje su juče, na Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama, iznijele aktivistkinje Fondacije „Udružene žene“ Banjaluka i predstavnici institucija RS.

Od početka godine, na SOS telefon broj 1264, za žene i djecu žrtve nasilja u porodici, upućeno je 1.032 poziva.

Protivno uvriježenim shvatanjima da nasilje trpe samo neuke i siromašne žene, nasilje prijavljuju žene različitog nivoa obrazovanja i statusa, gotovo podjednako iz sela i gradova – poručila je Amela Bašić Tomić, kordinatorka Sigurne kuće u Banjaluci.

Od početka godine u ovom skloništu je zbrinuto 19 žena i 19 djece iz 9 opština RS. Najčešće su pobjegli od nasilnih muževa ili vanbračnih partnera, ali je zabilježen i jedan slučaj nasilnog sina koji je mlatretirao majku.

– Najveći broj korisnica su žene srednje životne dobi, koje imaju između 30 i 40 godina, završenu srednju školu, nisu zaposlene i nemaju radno iskustvo – kaže Amela Bašić Tomić i dodaje da je svim ženama u Sigurnoj kući pružen ne samo bezbjedan smještaj, nego i psihosocijalna, pravna i medicinska pomoć, a njihova djeca su dobila pomoć u savladavanju školskog gradiva.

Istovremeno, uloženo je mnogo energije da im se pomogne u takozvanoj „izlaznoj strategiji“, jer boravak u Sigurnoj kući je, ipak, samo privremeno rješenje. Ova strategija podrazumijeva da se ženama pomogne da se zaposle, stambeno zbrinu, obezbijede vrtić za djecu, dakle da se osamostale, kako bi mogle započeti novi život bez nasilja. Fondacija „Udružene žene“ je osnovala fond za ekonomsko osnaživanje žena, iz kojeg je podržano 7 žena.

Foto: Goran Šurlan/RAS Srbija
Foto: Goran Šurlan/RAS Srbija

I dok aktivistkinje ističu da je nasilje u porodici još uvijek jedan od najtežih problema sa kojima se suočavaju žene, među kojima se mnoge nikad ne usude da to prijave, te podsjećaju da su u čak 90 odsto slučajeva nasilnici osobe muškog pola, zvanični podaci institucija svjedoče da među žrtvama ima i muškaraca i dječaka.

Prema evidenciji MUP RS, u prvoj polovini ove godine, zabilježena su 652 slučaja nasilja u porodici, od čega su u 439 slučaja žrtve bile žene, a u 213 muškarci. Kako je istakla Bosiljka Bošnjak, pomoćnica ministrice porodice, omladine i sporta RS, u centrima za socijalni rad u RS evidentirano je 728 žrtava nasilja u porodici, od čega 107 maloljetnih djevojčica i 95 maloljetnih dječaka, dok je među odraslim žrtvama bilo 395 žena i 131 muškarac. Bošnjakova je istakla da je broj žrtava porodičnog nasilja posljednjih godina u blagom padu, ističući da su zakoni, kojima se sankcioniše nasilje u porodici, pooštreni.

– Izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti od nasilja u porodici, i njegovim uslađivanjem sa standardima Istanbulske konvencije, svako nasilje u porodici je kvalifikovano kao krivično djelo, dok se ranije moglo kvalifikovati i kao prekršaj –istakla je Bosiljka Bošnjak.

Lana Jajčević, iz Fondacije “Udružene žene” smatra da su konvencije i zakoni tek prvi korak ka promjeni stvarnosti.

– Ovogodišnjom  kampanjom pod nazivom  „Od svijesti do odgovornosti za nasilje prema ženama“ želimo ukazati da je za sprečavanje i suzbijanje nasilja potrebno mijenjati svijest donosioca odluka, ali i profesionalaca i građana. Još nemamo podatke o tome koliko je javnih službenika snosilo odgovornost zbog propusta u postupanju u slučajevima nasilja u porodici i nasilja prema ženama. Finansijska sredstva koja se izdvajaju za borbu protiv nasilja su nedovoljna, a rodni stereotipi, koji prate ovaj društveni problem, još su jako prisutni u obrazovanju, pa čak i u medijima – istakla je Jajčevićeva.

Mladići i žene u kampanji na Trgu Krajine

Više od stotinu mladića iz 6 gradova u BiH izašlo je juče po kiši i hladnoći na Trg Krajine u Banjaluci, sa porukom “Stavite tačku na nasilje”. Ovi tinejdžeri su članovi “Budi muško klubova”, a u kampanji protiv nasilja nad ženama podržale su ih i njihove vršnjakinje, te banjalučka organizacija mladih “Perpetuum mobile”, koja im je bila domaćin.

Foto: Milkica Milojević/RAS Srbija
Foto: Milkica Milojević/RAS Srbija

Na ulicu su juče istom povodom izašle i aktivistkinje koje se bore za ravnopravnost žena i suzbijanje nasilja nad ženama i djevojčicama. Parolama “Učini nešto! Preuzmi odgovornost! Ne ćuti! Istupi!” one su se pridružile globalnoj kampanji “16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja”. Kampanjom,  koja je kao i svake godine, počela na međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama, a traje do 10. decembra, Međunarodnog dana ljudskih prava, žele istaći da je život bez nasilja jedno od elementarnih ljudskih prava, koje je mnogim ženama i djevojčicama u RS i BiH uskraćeno.

(Maja Bašić, Milkica Milojević)

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije