Sudbine

ČUDA PRIRODE Stara 200 miliona godina, a za nju se vezuju dvije legende

Iz centra najposjećenije srpske planine turisti nikada masovnije nego minulog leta nisu zamicali 19 kilometara sevjeroistično, tamo ka međi sela Rožanstvo i Trnava, da posjete taj speleološki biser kojim se diče Zlatiborci.

ČUDA PRIRODE Stara 200 miliona godina, a za nju se vezuju dvije legende
FOTO: VLADIMIR LOJANICA/RAS SRBIJA

Jedni po prvi put da vide šta je pod njegovim svodovima priroda milenijumima klesala, drugi da se uvjere kako je sadržajniji nego ranije.

Evo i potvrde toga – kroz monumentalni otvor Stopića pećine, širok 35 metara, baš prije neki dan prošao je stohiljaditi posjetilac ove godine. I čuo priču o bigrenim kadama, stalaktitima, vodopadu, legendama, ispričanu iz usta čuvara-vodiča koji su najviše posla imali u avgustu.

U ovom mesecu, koji je najviše doprinio da zlatiborska atrakcija obori rekord u broju gostiju, Stopića pećinu je obišlo 45.000 ljudi.

Svaka dobrodošlica vodiča počinje detaljima da je pećina spomenik prirode prve kategorije, da je dugačka 1.691,5 metara, da kroz nju teče Trnavski potok, da sadrži pet cjelina – Svetlu dvoranu, Tamnu dvoranu, Veliku salu sa kadama, Kanal sa kadama i Rečni kanal.

FOTO: VLADIMIR LOJANICA/RAS SRBIJA
FOTO: VLADIMIR LOJANICA/RAS SRBIJA

Nastavlja se podatkom da krečnjački sloj u pećini datira iz perioda tirasa – dakle od preko 200 miliona godina – i da je debeo više od 100 metara. Najatraktivniji dio, objasniće neupućenima vodiči, jesu bigrene kade, čitav niz stepenasto poređanih udubljenja u kojima se sakuplja voda i preliva iz jednog u drugi stvarajući slapove. U pećini se mogu vidjeti siparska kupa Pseće groblje, vodopad Izvor života visok devet i po metara, njeni tavanski otvori.

– Dvadesete godine prošlog vijeka meštanin Trnave Božo Janković vraćao se iz zaseoka Stopići, gdje je kupio rakiju i popio malo više. Prolazeći površinom pećine on se okliznuo i pao kroz jedan od otvora. Mešinu sa rakijom je uspio da spase, ona se zaustavila kraj jednog drveta. Tu rakiju su mu popili za dušu – kaže Radojko Janković, jedan od četvorice čuvara Stopića pećine.

Još jedna legenda vezana je za ovu pećinu, a njen junak je Pane Stopić, učesnik balkanskih ratova i Velikog rata, koji u prvoj polovni četrdesetih, slijep na jedno oko, nije htio ni titovku sa petokrakom ni šubaru sa kokardom. Drugi svjetski rat, krijući se od partizana i četnika, proveo je u pećini, i tu ostao i poslijeratnih godina uzmičući potjerama komunističkih vlasti.

– Pećina ima šest tavanskih otvora na 68 metara od podnožja. Spojenim kosim kanalima Pane je uz pomoć užadi uspjevao da iz pećine pobjegne u šumu i sakrije se od potjera. Nekada se krio i u podzemnim tunelima koji se 16-17 metara spuštaju pod Zemljinu koru u hodnike širine dva i po metra – kaže Dragomir Stopić, čuvar pećine i Panetov potomak.

Njegov predak nije uhvaćen živ. Sredinom pedesetih savladala ga je prirodna smrt u 83. godini. Našli su ga mrtvog na livadi u okolini Stopića pećine.

Kroz pećinu postoji staza duga 330 metara, od kojih je 50 kroz Kanal sa kadama ove godine pušteno u upotrebu. Zahvaljujući tome sada se može prići do bigrene kade, prve u nizu, duboke sedam metara. Iznad nje je najduži pećinski stalaktit od 5,5 metara koji je jednim dijelom potopljen u vodu, piše Blic.

Prvi pisani podaci o Stopića pećini datiraju iz 1901. i pronađeni su u zapisniku Srpskog geološkog društva. Prva speleološka istraživanja obavio je Jovan Cvijić najprije 1909, a potom 1913. godine. Stopića pećina otvorena je za posjete 2009, a iz godine u godinu broj posjetilaca raste. Prošlogodišnji učinak od 89.000 gostiju, koji je bio rekordan, već je ubedljivo potučen. Ulaganja u pećinu, kaže Vladimir Živanović, direktor Turističke organizacije “Zlatibor”, dovela su da ona postane najposjećeniji lokalitet na planini.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu