Društvo

ČUVARI TRADICIJE Traže status nacionalnog društva

Gradsko kulturno-umjetničko društvo “Alat” Trebinje uskoro bi moglo postati nacionalni ansambl, nakon čega bi bio drugi ovakav ansambl u Republici Srpskoj, poslije kulturno-umjetničkog društva iz Laktaša.

ČUVARI TRADICIJE Traže status nacionalnog društva
FOTO: DUBRAVKA ČOLOVIĆ/RAS SRBIJA

Predsjednik “Alata” Nedeljko Lambeta rekao je da će ovo kulturno-umjetničko društvo pokrenuti inicijativu da dobije status društva od nacionalnog interesa.

Po brojnosti, godinama rada i koreografijama ispunjavamo uslove da postanemo nacionalni ansambl. Ovakav status bi bio od koristi ne samo našem društvu, nego i za druga dva društva koja djeluju u Trebinju – naveo je on.

Lambeta kaže da je cilj da i Hercegovina napokon zaštiti svoje igre, običaje i tradiciju i da na mapi kulturnih dešavanja dobije važniju poziciju u Republici Srpskoj.

Na nedavnom sastanku sa zamjenikom gradonačelnika Trebinja Mirkom Ćurićem predstavnici sva tri kulturno-umjetnička društva koja djeluju u Trebinju: GKUD “Alat”, Ansambl nacionalnih igara “Jovan Dučić” i KUD “Hercegovina” iz Petrovog polja, dogovorili su prvi zajednički nastup u Trebinju.

Foto Dubravka Čolović/RAS Srbija
Foto Dubravka Čolović/RAS Srbija

Koncert je zakazan za 7. mart, uoči međunarodnog Dana žena, kao poklon Trebinjkama.

Zamjenik gradonačelnika Mirko Ćurić je rekao da je gradska uprava svjesna svojih obaveza, ali i značaja trebinjskih kulturno-umjetničkih društava koja okupljaju veliki broj djece.

– Došli smo do rješenja da po prvi put organizujemo zajednički koncert, što je uspjeh – istakao je Ćurić.

Prema najavama, zajednički nastupi, kao i zajednička organizovanja smotri folklornih društava iz okruženja mogla bi biti model budućeg rada trebinjskih folklorista.

Žarko Vujadinović, potpredsjednik KUD “Hercegovina” iz Petrovog polja, smatra da su folklorna društva zajedno na istom misionarskom zadatku.

– Od folklora nema niko zarade, a sve što radimo je da bi sačuvali našu tradiciji i običaje. Svi smo mi ambasadori Trebinja i Hercegovine, ali i Republike Srpske kada nastupamo izvan njenih granica – ističe Vujinović.

Nebojša Ratković, predsjednik najmlađeg trebinjskog društva ANI “Jovan Dučić”, navodi da se ne živi od folklora, nego za folklor i omladinu koju društva okupljaju.

– Istrajavati na tom zadatku nije lako, ali je mnogo lakše kada imate podršku, koja je iznesena na sastanku predstavnika društava s gradskom upravom – rekao je Ratković.

U Trebinju se godišnje održava više smotri folkora koju organizuju kulturno-umjetnička društva. Gradski KUD “Alat” svake godine u novembru održi godišnji koncert, na kome se predstave svi sastavi ansambla, od najmlađih do veterana. Osnovan je 1956. godine i broji oko 500 članova, od djece do veterana.

Godina nastupa van granica RS

GKUD “Alat” je prošle godine imalo preko 70 nastupa, a 2018. su ocijenili kao jednu od najuspješnijih u svom radu, na kojoj su realizovane četiri inostrane turneje, a organizovana je i smotra veterana s više od 300 učesnika.

Planiraju da u 2019. otputuju u Južnu Koreju, Izrael, Bugarsku, a postoji šansa i da tradiciju juga Republike Srpske predstave i u Dubajiu.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu