Cvijanovićeva je navela da je rezultat tih intervencija situacija da je ono što je stvarni institucionalni život jedna slika, a ono što piše Ustav sasvim druga i konstatovala da teško opstaju i funkcionišu zemlje koje su se u svom stvarnom životu odmakle od onoga što je predvidio njihov Ustav.
– Tako se i BiH susreće sa mnogim preprekama, posrće na ovom putu svog nekog razvoja. I, nažalost, mnogi stranci i razni visoki predstavnici su svojim intervencijama upravo narušavali ono što je Dejton – ukazala je Cvijanovićeva.
Prema njenim riječima, Republika Srpska nije rušila, ne ruši niti namjerava da ruši Dejtonski mirovni sporazum koji je verifikovao Republiku Srpsku, nastalu u miru, kao zajednicu koja je zamišljena kao sastavni dio BiH.
Ona je naglasila da visoki predstavnici prema Aneksu 10 Dejtonskog sporazuma, koji je opisao njihovu ulogu, nikada nisu dobili mandat da nameću zakone ili anuliraju zaključke parlamenata u BiH.
– Nisu nikada dobili nikakvu saglasnost da oni mogu da smjenjuju legalno izabrane ljude, a sve su to radili. Sada imamo i neki vrhunac, da imate nekog stranca, pojedinca koji se stavi iznad demokratskih izabranih institucija, koji umjesto parlamenta vrši intervencije. On je taj koji je izmijenio Krivični zakon, koji inkriminiše neke radnje koje su bukvalno poštovanje Ustava – istakla je Cvijanovićeva.

Ona je podsjetila na aktuelnu situaciju gdje se predsjednik RS Milorad Dodik, zbog toga što je poštovao Ustav, našao pred Sudom BiH, koji takođe nije predviđen Dejtonskim sporazumom.
– Najveća pogibeljna činjenica za BiH je da imate nekog stranog pojedinca, neizabranu ličnost koja se postavlja iznad demokratskih izabranih institucija. To je fingiranje demokratije, to je lažiranje demokratije, to je falsifikat, jer ne možete danas ni da se krećete ka EU, a da imate nekoga ko vrši akcije te vrste – rekla je Cvijanovićeva za Radio Beograd.
Prema njenim riječima, Dejtonski sporazum predvidio je decentralizovanu BiH, te napravio uslove za harmoničan i koliko-toliko podnošljiv suživot ljudi u BiH koji su morali proći kroz težak građanski rat i podnijeti žrtve.
– Dejton je napravio na vrlo suptilan način sve ono što je bilo neophodno, od podjele nadležnosti do toga šta je to zajedničko, šta to treba da bude individualno i šta je to što pripada svakom narodu. Dejton je Aneksom četiri predvidio i način kako da štitimo svoje vitalne interese. Tri konstitutivna naroda su dobili mehanizme zaštite koji je trebalo da predstavlja neku lagodniju poziciju i, upravo, pretpostavke za bolju saradnju u budućem periodu – zaključila je Cvijanovićeva.
„Postižemo rezultate“
Srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović izjavila je da je zadovoljna činjenicom da institucije RS, iako trpe konstantne pritiske u političkom, ekonomskom i finansijskom smislu, bilježe ozbiljne rezultate na poboljšanju kvaliteta života građana Srpske.
– Realna sam i zadovoljna planovima koje imamo za naredni period, ali, isto tako, kao i svaki živi čovjek, kad nešto radite, želite da to bude bolje, i mislim da je to i obaveza prema Republici i narodu Srpske – rekla je Cvijanovićeva.
Ona je istakla da je veoma ponosna na institucije Srpske, u kojima svi rade iz “petnih žila” da prave bolje uslove za svoje građane.
Cvijanović je naglasila da je Srpska uspjela da očuva institucije u dramatično teškim i bremenitim vremenima, da očuva njihovu snagu da bi one mogle tom snagom da pomognu onome što jesu potrebe njenih građana.
– Da li može bolje, da li može više? Naravno, želimo da bude bolje, želimo da bude više, i iz tog razloga su i drugi planovi kod nas na stolu, a vezani su za razvoj infrastrukture, socijalne pomoći svima koji su ugroženi – rekla je Cvijanović.
„Dobra saradnja sa Srbijom“
Ona je za Radio Beograd istakla tijesnu vezu i saradnju Republike Srpske sa Srbijom, ali i drugim zemljama, posebno na planu obrazovanja i zdravstva.
– Što se tiče evropskih integracija, rekla bih da postoji opšta saglasnost u okviru BiH, ali način kako treba da se odvija to kretanje različito vidimo zato što u Republici Srpskoj smatramo da treba da stvari izvršavamo u skladu sa ustavnim obavezama, i da svi nivoi vlasti u skladu sa svojim ustavnim kapacitetom treba da izvršavaju određene obaveze, a svi zajedno da budemo sinhronizovani i povezani u jedan sistem koordinisanosti kojim treba da se postigne zbirni rezultat – pojasnila je Cvijanovićeva.
O EU putu i NATO
Ona je ponovila nezadovoljstvo ponašanjem takozvanog političkog Sarajeva, koje misli da samo nivo BiH treba da odredi kako nešto treba da se dešava u BiH.
– Isto tako, moram reći da EU na neki način pravi propuste i često kažu da zbog funkcionalnosti zemlje treba raditi to i to, ne ulazeći u dubinu stvari i ne želeći zapravo da raspetljaju neke čvorove zbog kojih ne možete da se krećete naprijed. Ali, definitivno, evropski put BiH jeste strateško opredjeljenje – rekla je ona.
Ona je ukazala da Republika Srpska ne prihvata da neko ko se kreće ka EU treba da trpi diktat neizabranog stranca, jer je duboko svjesna da i pravila EU zahtijevaju demokratski kapacitet institucija, da se stvari dešavaju na domaćem terenu, a ne kroz intervencije stranaca.
Govoreći o NATO savezu, Cvijanovićeva je navela da saradnja BiH sa NATO nije problem, ali članstvo ne dolazi u obzir, što su zvaničnici Republike Srpske do sada ponovili nebrojeno puta.
Uzurpacija institucija
Cvijanovićeva je izjavila da suštinsko rješenje za BiH u rukama tri konstitutivna naroda, ali da je uzurpacija zajedničkih institucija na nivou BiH od bošnjačkih političara konstanta.
– Mnoge su situacije gdje se ne možete osjećati komotno. Život je otežan jer se pod plaštom priče Sarajeva i stranaca o funkcionalnosti BiH krije pokušaj da se što više razvlasti Republika Srpska, a sve mimo Ustava BiH – ukazala je Cvijanovićeva. Ona je dodala da je normalno što je prema takvim stvarima razvijen otpor.
– Želimo da živimo u državi koja je ustavna, koja poštuje zakone i želimo da poštujemo dijalog – naglasila je Cvijanovićeva.
Zabrana za delegaciju iz Srbije
Ona je navela primjer zabrane za vojni avion da iz Beograda u Banjaluku preveze delegaciju Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, ističući da je to primjer uzurpacije i bolesna potreba da se nameće lični stav.Cvijanovićeva je istakla da se ignoriše činjenica da je BiH vrlo osjetljiva kreacija i da može samo da opstane uz dogovor.
Ona je kao primjer uzurpacije navela i vrijeme požara u BiH kada je osporavano da helikopteri iz Srbije pomognu u njegovom gašenju.
– Da li je to normalno? – upitala je Cvijanovićeva, konstatujući da je to vid ispoljavanja mržnje prema Srbiji i srpskom narodu i dodala da na mržnju treba odgovoriti pojačanim oprezom, a ne mržnjom.
„BiH neće biti u fokusu Trampa“
Cvijanović je ocijenila da BiH neće biti u fokusu interesovanja politike novoizabranog predsjednika SAD Donalda Trampa.
– Vjerujemo, želimo i nadamo se da ćemo dobiti predstavnika te velike zemlje, nekoga ko će biti racionalniji, kulturniji, koji će znati svoje mjesto u zemlji u kojoj dolazi da službuje – rekla je Cvijanovićeva.
Ona je istakla da se situacija u BiH može popraviti samo unutrašnjim dogovorom i da su pritisci sa strane samo smetnja.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu