Politika

Cvijanovićeva povodom ustoličenja Joanikija: Nisu uspjeli pokušaji da se osujeti jedan tako svečani i uzvišeni čin

Predsjednik Republike Srpske Željka Cvijanović izjavila je u intervjuu Srni da je dobro što danas u Crnoj Gori nisu uspjeli pokušaji da se osujeti jedan tako svečani i uzvišeni čin kakav je ustoličenje mitropolita crnogorsko-primorskog.

Cvijanovićeva povodom ustoličenja Joanikija: Nisu uspjeli pokušaji da se osujeti jedan tako svečani i uzvišeni čin
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Dobro je i to što nije obesmišljena vjera, već samo politika kojom upravlja mržnja istakla je Cvijanovićeva.

Na pitanje Srne da prokomentariše nemile scene koje su danas viđene na Cetinju, a u kojima su učestvovali protivnici ustoličenja mitropolita crnogorsko-primorskog Joanikija, Cvijanovićeva je rekla da vjeruje da to sigurno svako normalan želi što prije da zaboravi.

-Ali, nismo naivni i znamo da ovakva negativna kretanja uvijek ostavljaju duboke ožiljke i da će trebati mnogo i političkog i institucionalnog, pa konačno i vjerskog ili međureligijskog napora da se smire strasti i da Crna Gora napreduje, kao što želimo i za sve zemlje naše regije – poručila je predsjednik Republike Srpske.

Upitana da prokomentariše izjave Bakira Izetbegovića u kojima se okomio na Srpsku pravoslavnu crkvu, uputivši niz uvreda na račun Crkve, crkvenih velikodostojnika i vjernika, Cvijanovićeva je rekla da je to samo još jedan dokaz njegovog radikalizma i ekstremizma.

– Od čovjeka koji Srbe naziva ‘lošim narodom’, srpske političare ‘genocidašima’, a onda napada i vrijeđa SPC ne možete očekivati ni suživot ni da gradi zajedničku državu. Iskreno, mi to i ne očekujemo, kao što i on ne treba da očekuju da Srbi, pa i Hrvati prihvate da se pod plaštom neke kobajagi funkcionalnosti od BiH pravi muslimanska država. To je realnost – konstatovala je Cvijanovićeva.

Ono što je prilično degutantno, rekla je predsjednik Srpske u intervjuu Srni, jeste ta potreba političkog Sarajeva da se inače svrstava na neku stranu kad je riječ o drugim državama.

 – Tako to oni rade i kad je riječ o politikama i političarima u Srbiji, Hrvatskoj, u Crnoj Gori. Čim je neko imalo realan po pitanju BiH i sjeti se da tamo žive i neki drugi, osim Bošnjaka, i kaže nešto što nije po volji bošnjačkim političarima, oni se odmah okome i drže im lekcije. Ne mislim da će od toga profitirati, ali zato mislim da će biti sve više onih koji će početi probleme da nazivaju pravim imenom – ukazala je Cvijanovićeva.

Na pitanje na šta danas liči region nakon više od 20 godina međunarodnog prisustva i intervencionizma, predsjednik Republike je odgovorila da je prilično udaljen od onoga što su bili proklamovani ciljevi, sa uglavnom neriješenim političkim ili međuetničkim odnosima.

– Znaci, pogrešni su bili i receptura i alati, a posebno ne treba zaboraviti ni dvostruke standarde. U Crnoj Gori dobijete nerede i haos jer se organizuje ustoličenje mitropolita, u BiH dobijete visokog predstavnika mimo propisane procedure, kojeg onda poziva bošnjački član Predsjedništva BiH da smijeni srpskog člana istog tog Predsjedništva, od Sjeverne Makedonije se tražilo svašta, uključujući i promjenu naziva države, da bi se kretali dalje ka EU, pa ne dobiju ništa, Srbiji, za koju su znali da je bila i da će ostati najveći igrač u regiji, natovare teret Kosova i da ne nabrajam šta smo sve doživljavali – precizirala je Cvijanovićeva.

Upitana šta je onda plan za Republiku Srpsku, predsjednica Cvijanović je naglasila da treba da je jačamo i dodatno izgrađujemo i da ne dozvolimo da se utopi u unitarnu BiH.

– Treba da sarađujemo sa svima koji to žele i da ostanemo privrženi ideji da su mir i dijalog jedino opredjeljenje – poručila je predsjednik Republike Srpske Željka Cvijanović.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu