Politika

"U Srbiji je to nezamislivo" Analiza TV debate Željke Cvijanović i Nenada Nešića - ko je gubitnik u trci za Predsjedništvo BiH

Sučeljavanje Željke Cvijanović (SNSD) i Nenada Nešića (DNS), kandidata za člana predsjedništva BiH iz Republike Srpske, bilo je ozbiljna, civilizovana i solidno argumentovana debata, ocijenio je za Srpskainfo Boban Stojanović, politikolog iz Beograda.

"U Srbiji je to nezamislivo" Analiza TV debate Željke Cvijanović i Nenada Nešića - ko je gubitnik u trci za Predsjedništvo BiH
FOTO: RTRS VIJESTI/YOUTUBE/SCREENSHOT

Sve je bilo pristojno, precizno, sa jasnim porukama biračima i normalnim ponašanjem kandidata, što je, na primjer, potpuno nezamislivo u Srbiji – rekao je Stojanović.

Podsjećamo, u emisiji „Srpska bira“ na programu javnog servisa RTRS, sinoć je na dnevnom redu bilo sučeljavanje kandidata za poziciju člana ili članice Predsjedništva BiH iz Republike Srpske.

Argumente su ukrstili kandidati za tupoziciju: Željka Cvijanović (SNSD), aktuelna predsjednica Republike Srpske i Nenad Nešić, lider DNS.

Cvijanovićeva je istakla da se zalaže za dogovor na nivou BiH, kad god je on moguć, ali i da će, ako bude izabrana u Predsjedništvo BiH, štiti ustavnu poziciju RS.

– Imam namjeru da koristim mehanizam veta, ako dogovora ne bude – poručila je Cvijanovićeva.

Ona je istakla da će se, ako bude izabrana, potruditi da “uvede red u spoljnju politiku BiH”,

– Nedopustivo da pojedinci pišu pisma po bijelom svijetu kako im padne na pamet, optužujući Republiku Srpsku za krizu u BiH, iako znamo da kriza ne stanuje u Srpskoj, nego u drugom entitetu – rekla je Cvijanovićeva.

Zajedničke institucije na nivou BiH, uključujući i Predsjedništvo BiH, kako je istakla Cvijanovićeva, treba da budu servis entitetima, a ne kočničari napretka.

Njen protivkandidat Nenad Nešić je kao prioritete isticao srpsko jedinstvo u BiH i odbranu pozicije Republike Srpske, tvrdeći da SDS i SNSD, koji predstavljaju, kako je rekao, “crno bijeli svijet” i dvije strane iste medalje, ne mogu donijeti pozitivne promjene, jer je njihov koncept zasnovan na svađama i sukobima.

– Treći put je, za koji se zalaže DNS, jedini je pravi put, sve ostalo, što nude dvije suprotstavljene opcije, na čelu sa SNSD i SDS, su stanputice – istakao je Nešić.

Politikolog Stojanović smatra da je Treći put zanimljiv koncept i pokušaj pozicioniranja DNS na političkoj distanci i od SNSD sa jedne, i od SDS i PDP sa druge strane.

– To je i relativno lagodna pozicija i najbolja pozicija u kampanji, ako nemate neke velike repove iz prošlosti. Nešić pokušava iskoristiti sve mane svojih protivkandidata, pa i dugovječnost nekih političkih protivnika, kao kad je ukazao na to da se Šarović nakon 20 godina ponovo kandiduje na istu funkciju – kaže Stojanović.

Mirko Šarović, kadidat opozicije i lider SDS se nije pojavio u studiju RTRS i njegova je stolica ostala prazna, što je bila dobra prilika i Nešiću i Cvijanovićevoj, da kritkuju Šarovića i da njegov nedolazak nametnu kao temu debate, iako su na dvenom redu bile neke druge teme.

Pročitajte još

Dan ranije Jelena Trivić (PDP), kadidatkinja opozicije za predsjednicu Republike Srpske, takođe se nije pojavila na predsjedničkom sučeljavanju sa Miloradom Dodikom i Radislavom Jovičićem u programu RTRS.

Ipak, Trivićeva je preko društvenih mreža javnosti poručila da ni ona ni Šarović nemaju namjeru učestvovati u bilo kakvim TV duelima koje organizuje RTRS, niti „druge režimske televizije“.

Šarović se povodom nedolaska na sinoćnju debatu uopšte nije oglasio, a ako je suditi po objavama na društvenim mrežama, u vrijeme TV duela je bio na mitingu u Donjem Žabaru u Posavini.

Neki su prokomentarisali da su “jedini gubitnici” u TV debatama, oni koji se na njima nisu pojavili.

Politikolog Boban Stojanović smatra da je ovakva strategija opozicionih kandidata potpuno pogrešna i da je nedolazak na sučeljavanje kandidata najgore rješenje po opoziciju.

FOTO: RTRS VIJESTI/YOU TUBE/SCREENSHOT
FOTO: RTRS VIJESTI/YOU TUBE/SCREENSHOT

– Prosto, kao opozicija morate da idete svuda i iskoristite svaku priliku, a posebno u ovakvoj vrsti emisije, gdje je vrijeme precizno i ravnopravno raspoređeno. Trebalo je da se i Šarović i Trivićeva pojave u ove dvije debate. Ako ništa drugo, mogli su da pričaju kako su nezadovoljni radom javnog servisa i to bi imalo većeg efekta, nego što se nisu pojavili – kaže Stojanović.

Dodao je da su na ovaj način kndidati koalicije PDP – SDS dali prostor njihovim protivkandidatima da ih kritikuju bez mogućnosti da na kritike odgovore.

– Dali su i prostor DNS da se predstavi kao jedina opozicija koja ne bježi od duela. Suštinski su SDS i PDP ustupili svoju priliku DNS-u koju su ovi, rekao bih, jako dobro iskoristili, posebno zbog svoje kampanje i pozicije u kojoj se distanciraju i od jedne i od druge strane – rekao je Boban Stojanović.

U debati je Željka Cvijanović pokazala da bolje poznaje funkcionisanje institucija, da zna šta su nadležnosti Predsjedništva BiH, dok se Nešić iskoristio priliku da, između ostalog obeća veće penzije i prosječnu platu u RS od 2.000 KM, iako to nema veze sa nadležnostima Predsjendištva BiH.

Stojanović smatra da je i jedan i drugi pristup legitiman i efektan u smislu borbe za naklonost birača.

– Gospođa Cvijanović je iskusna političarka i duže vrijeme obavlja visoke funkcije. To je jedan od razloga što se dobro snašla i spremno odgovorila na neke od Nešićevih kritika – kaže Stojanović.

Dodaje, međutim, da ni Nešić nije “promašio temu”, jer predstojeći zbori nisu samo izbori za člana Predsednistva BiH, pa kandidati vode istovremeno i kampanje za poziciju za koju su se kandidovali, ali i kampanje za svoje stranke.

To je, kaže, očekivano, ako imamo na umu da se sinoć sučelilo dvoje lidera stranaka: potpredsjednica SNSD i predsjednik DNS.

– To je između ostalog i Dodikov mehanizam, pa ako može on – onda bih rekao da mogu svi. Birači znaju da moć može da se seli iz institucije u instituciju, tako da mislim da ni Nešiću niko neće zamjeriti što je pričao i o stvarima koje nemaju veze sa pozicijom člana Predsjedništva – rekao je Stojanović i dodao da su poruke oboje kandidata bile jasne i biračima razumljive.

– Nešić je isticao da je Treći put jedino rješenje za izlazak iz crno – bijelog svijeta sukoba i nesloge, a Cvijanovićeva je u debati koristila sva dostignuća vlasti, kao argument da birači treba da vjeruju upravo njoj i SNSD – objašnjava Boban Stojanović.

Ko stoji kome iza leđa

Očekivano, tokom debate je bilo i “peckanja”, ali je i to ostajalo u granicama pristojnosti. Tako je Nešić rekao da Republika Srpska u Predsjedništvu BiH mora imati predstavnika koji samostalno odlučuje, dodajući da je Željka Cvijanović, kao predsjednica RS, čertiri godine svog mandata provela “skrivena iz leđa Milorada Dodika”. Cvijanovićeva mu je odgovorila da to nije istina, da je ona samostalno obavljala tu funkciju, ali da su ona i Dodik “dobar i uspješan tim”. – Uostalom, gospodine Nešiću, da ste ostali direktor JP “Putevi Republike Srpske”, ne bi vam smetalo ništa od toga – rekla je Željka Cvijanović. Politikolog Stojanović komentariše da svi znaju ko je glavni u SNSD, ko je kome iza leđa i ko ima koliku autonomiju. -Ne vjerujem da tvrdim biračima SNSD to smeta. Biračima važniji onaj dio priče o interesima RS i ekonomiji, od toga ko je iza čijih leđa. U Srbiji, usotalom, vidimo kako ta vaninstitucionalna koncentracija moći u jednom čovjeku uopšte ne utiče na rejting i podršku tvrdih birača – zaključio je politikolog Boban Stojanović.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu