Već u rano proljeće javljaju se žućkastobeli cvjetovi, koji odišu jednim od najugodnijih cvjetnih mirisa.
Kako izgleda cvijet jeremičak?
Cvjetovi jeremička su zbijeni u guste glavice, a svaku glavicu čini desetak do dvadesetak cvjetića. Listovi su obrnuto jajasti – uži u dijelu do stabljike. Glatki su, debeli i sjajni, na gornjoj površini tamnije, a na donjoj svjetlije zeleni. Plod cvijeta jeremičak je crvenkastobijeli, mesnat i bobičast, sa jednom sjemenkom i sazrijeva najčešće u julu.
Jeremičak je tipično balkanska vrsta, raste najčešće u rijetkim šumama crnog bora, i dopire do 1.600 m nadmorske visine. Jeremičak je rijetka i ugrožena biljna vrsta.
U Srbiji je formalno zaštićen Uredbom o zaštiti prirodnih rijetkosti, a u narodu je jeremičak poznat i omiljen. Jeremičak je izabrao Zlatibor kao jedno od svojih rijetkih bogatih staništa i na toj planini ga ima puno. Njegovi nježni cvjetovi i prelijepi miris, privlače i mještane i posjetioce.
Jeremičak je zapravo veoma rijetka biljka. Njegovi plodovi se nipošto ne smiju jesti, jer izazivaju opekotine u želucu, gađenje i povraćanje. Oguljene stabljike i kora sadrže otrovni glikozid dafnin, koji u dužem dodiru sa ljudskom kožom može da prouzrokuje plikove i teža oboljenja kože, prenosi Ona.rs.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu