Društvo

"Da je države, ovi što vladaju bi bili u zatvoru" Slavo Kukić o Anti Markoviću, EU i nasljeđu bivše Jugoslavije

Saglasan sam da su neotpornost na korupciju, nepoštivanje ljudskih prava, populizam u politici i nedorasla demokratija zajednički imenitelj svih država nastalih disolucijom Jugoslavije, ali veliko je pitanje da li je to nasljeđe SFRJ, ocijenio je za Srpskainfo akademik Slavo Kukić.

čovjek maše jugoslovenskom zastavom
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Komentarišući studiju hrvatskog istoričara Hrvoja Klasića “Jugoslovenski prostor 30 godina nakon raspada Jugoslavije”, koja je nedavno objavljena u izdanju Fondacije “Fridrih Ebert” u BiH, Kukuć je rekao da bi bilo “neukusno” usopšte poriditi bivšu Jugoslaviju i današnje eks ju državice.

FOTO: KLIX/RAS SRBIJA
FOTO: KLIX/RAS SRBIJA

– Ne sporim, doduše, da je i SFRJ bila opterećena i korupcijom i kršenjem pojedinih građanskih prava i drugim problemima, ali poređenje sa postjugoslavenskim vremenom i njenim nasljednicama je neukusna. Raspadom SFRJ vlast su u novim državicama osvojile političko-interesne grupe koje svugdje, gdje postoji iole pravne države, završavaju u zatvorima – kategoričan je Kukić.

Ovj sociolog i profesor Sveučilišta u Mostaru tvrdi da “činjenica da je takvim prepušteno upravljanje novim državama nije mogla poroditi ništa drugo do ovo što je porodila.”

– Imamo korupciju, kakva se rijetko sreće bilo gdje drugdje u Evropi, autoritarnu vlast i gušenje temeljnih ljudskih prava kao stil vladanja, eksploataciju tema koje u javnom prostoru zamagljuju stvarne životne probleme i slično – istakao je Kukić.

Na pitanje da li je Jugoslavija mogla opstati i kako bi danas eks ju narodi i građani živjeli da je rasplet jugo – krize bio takav, Kukić kaže da “odgovor nije ni malo jednoznačan”.

– Pitanje je, prije svega, kakva bi bila Jugoslavija? Avnojevska ili, Jugoslavija koju je zagovarala SANU i Slobodan Milošević? U prvom slučaju, poprilično sam siguran da bi Jugoslavija danas bila dio velike evropske porodice s mnogo pozitivnijim ekonomskim, demografskim i inim pokazateljima od onih koje čitav taj postjugoslavenski prostor danas ima – kaže Kukić.

Podsjeća da je u vrijeme vlade Ante Markovića Evropska zajednica, preteča EU, činila sve da Jugoslaviju primi u svoje društvo.

FOTO: ANTONIO BAT/EPA
FOTO: ANTONIO BAT/EPA

-Da se to desilo, to bi imalo lančane pozitivne efekte u svim sferama života. I relaksiralo bi napetosti kojima je Jugoslavija jačanjem njezinih nacionalizama bila sve snažnije napadana – kaže Kukić za Srpskainfo.

U tom slučaju, pojašnjava on, i srpsko i hrvatsko i bošnjačko i slovensko, albansko, makedonsko i crnogorsko nacionalno pitanje izgubili bi na važnosti, jer bi se pripadnici svih tih naroda našli pod jedinstvenim evropskim kišobranom.

Drugi mogući rasplet bi bio, smatra Kukić, opstanak Jugoslavija koja bi bila samo “drugo ime za veliku Srbiju”.

– Takva priča bi imala sasvim drugi predznak i u konačnici bi, vjerovatno, završila na način koji nam je manje poznat. Bila bi to takoreći kopija onog što je eks ju prostor proživio i što proživljava – zaključio je Slavo Kukić.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu