U kuće i stanove ulaze kroz pukotine na fasadi ili bilo koji prostor koji nije dobro izolovan, pa prvo što treba da uradite da spriječite da uđu u vaš dom jeste da popravite spoljašnja oštećenja.
Baštovani znaju trik sa rastvorom sode bikarbone u vodi kojom prskaju biljke, a ljudi vjeruju da smrdibube bježe od mirisa bijelog luka i nane, pa ove namirnice treba staviti blizu ulaznih vrata, prozora i drugih mjesta gdje mogu da prođu dosadne bube. Druga, a možda čak i bolja opcija je da sipate nekoliko kapi eteričnog ulja mente u vodu i poprskate prozore, ulazna i balkonska vrata spolja.
Nemojte ih ni na koji način ubijati i plašiti, jer kada se osjete ugroženim, smrdibube emituju odvratan miris. Ne dodirujte ih rukama, već uzmite papir ili rukavice, nježno ih uhvatite i izbacite.
Šta privlači smrdibube?
Privlače ih toplota i svjetlost. Kada vrijeme postane hladno, obično se povlače u domove, od kasnog ljeta do jeseni. Ovi neželjeni insekti traže topla mjesta za sklonište tokom hladnijih mjeseci. Takođe ih možete vidjeti u proljeće u svom domu dok izlaze iz stanja nalik hibernaciji.
– Oni ulaze kroz pukotine oko prozora, vrata, obloga, komunalnih cijevi, iza dimnjaka i ispod streha, kaže Vinsent Luka, vlasnik firme za deratizaciju štetočina. Smrdibube privlači svjetlost koja dolazi kroz prozore i ponekad se mogu naći kako puze po zidovima ili zavjesama u blizini sunčanih prozora.
Takođe ih privlači hrana, uključujući voće i povrće. Smrdibube ne mogu da odole voću, povrću i biljkama koje proizvode sok ili nektar, kaže Luka.
Zatvorite sve ulaze
Real Simple izvještava da smrdibube hrle u pukotine na vratima i prozorima, pa se uvjerite da su vaša vrata i prozori pravilno zaptiveni i otporni na vremenske uslove.
– Popravite polomljene prozorske mreže i zapečatite sve druge otvore u vašem domu – kaže dr Džon M Kaufman, regionalni tehnički menadžer za TruGreen.
Koristan način za odvraćanje smrdibuba od približavanja je smanjenje spoljašnjeg osvjetljenja noću, jer svetlost privlači ove insekte. Osim toga, nije loša ideja zamijeniti spoljašnje bijele sijalice žutim svjetlima, koja su mnogo manje privlačna za smrdibube nego bijelo svjetlo.
Održavajte pejzaž
Smrdibube takođe napadaju neodržavanu vegetaciju, pa redovno kosite travnjak i održavajte svoj pejzaž. – Osim toga, održavanje dvorišta čistim uklanjanjem otpadaka i rastinja koje može da ih privuče može pomoći u smanjenju broja štetočina oko kuće, kaže Luca.
Očistite ili usisajte
Ako u svom domu imate smrdibube, možete ih pomesti ili usisati. Kaufman kaže da možete umanjiti njihov neprijatan miris korišćenjem usisivača sa HEPA filterom i pražnjenjem vreće na otvorenom. Samo obavezno očistite usisivač i ispraznite kantu za smeće nakon upotrebe. Ne želite da držite bube unutra.
Zašto ima toliko smrdibuba u domovima?
Zato što oslobađaju feromone koji deluju kao signal drugim smrdibubama, signalizirajući da su pronašli dobro mjesto, kaže Luka.
Koliko dugo traje sezona smrdibuba?
Najčešće vrijeme kada se izlegu i razvijaju je od marta do septembra. U proljeće polažu jaja i traže sklonište dok se vreme hladi u jesen. Zimi idu u stanje nalik hibernaciji i ostaće u vašem domu preko zime ako mogu. Oni će tada izaći u proljeće i pokušati da se vrate na otvoreno.
Gdje se gnijezde?
U proljeće polažu jaja na otvorenom. Obično polažu jaja na donju stranu listova. Obično ne polažu jaja u zatvorenom prostoru, prenosi Krstarica.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu