Hronika

Da li Jašarević može još nekog poslati u pritvor: Tužilaštvo saslušalo i pustilo osumnjičenog vozača da se brani sa slobode

Milan Jašarević, radnik Civilne zaštite Republike Srpske, uhapšen u nastavku afere “Korona ugovori” saslušan je Republičkom javnom tužilaštvu, a njegovo svjedočenje moglo bi otkriti nove detalje u ovom predmetu.

Da li Jašarević može još nekog poslati u pritvor: Tužilaštvo saslušalo i pustilo osumnjičenog vozača da se brani sa slobode
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RAS SRBIJA

Iako je zvanično uhapšen, jer je odvezao prvoosumnjičenog u aferi “Korona ugovori” Branislava Zeljkovića na dan hapšenja u Beograd, na navodni pregled, ipak, njegovo saslušanje, moglo bi otkriti i druge detalje vezane za pomenutu aferu.

MUP Srpske saopštio je uz navođenje inicijala osumnjičenog, da je Jašarević uhapšen zbog sumnje da je počinio krivično djelo zloupotreba službenog položaja ili ovlaštenja iz člana 315. u vezi sa članom 39. pomaganje Krivičnog zakonika Republike Srpske.

Jašarević je u trenutku hapšenja bio radnik Republičke uprave civilne zaštite (RUCZ), a koji je stavljen na raspolaganje Timu zа prаćеnjе sprоvоđеnjа mjеrа Rеpubličkоg štаbа zа vаnrеdnе situаciје, te od tada vozi i predsjednika tima Nenada Stevandića.

FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA

– Policija i tužilaštvo imaju potvrdu da je Jašarević na dan policijske akcije odvezao Zeljkovića za Srbiju i vratio ga isto veče u Banjaluku – izjavio je izvor Srpskainfo.

Akcija Tužilaštva Republike Srpske u aferi “Korona ugovori” počela je sa realizacijom 15. septembra prošle godine, kada su zbog malverzacija u postupcima javnih nabavki medicinske zapštitne opreme u vrijeme pandemije, uhapšeni Dragan Dubravac, direktor firme “Promeding”, Slavko Bojić, direktor firme “Prokontrol” i Saša Marković, direktor agencije “Travel for fan” u Banjaluci. Tužilaštvo je nakon hapšenja pomenutog trojca saopštilo i kako intenzivno traga za tadašnjim direktorom Instituta za javno zdravstvo RS Branislavom Zeljkovićem koji je ipak, uhapšen nekoliko časova kasnije.

FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA
Slavko Bojić

Tokom saslušanja, Zeljković je tužiocu dostavio originalnu medicinsku dokumentaciju iz Univerzitetskog kliničkog centra Srbija uz objašnjenje da je bio na ljekarskom pregledu.

Iz pomenute dokumentacije utvrđeno je da je pregled u UKC-u Srbije trajao svega 10 minuta, odnosno vrijeme prijavljivanja na pregled bilo je u 17.49, a završetak pregleda u 17.59 kod ljekara specijaliste ORL.

Pročitajte još

Da tužilac nije baš bio naklonjen osumnjičenom i njegovoj izjavi, govori da je jedan od razloga za određivanjem pritvora Zeljkoviću bilo navedeno i opasnost od bjekstva, dok kod ostalih osumnjičenih to nije slučaj.

Zeljković se inače tereti za najteži oblik zloupotrebe službenog položaja u postupcima nabavke medicinske opreme, zaštitnih odjela i termalnih kamera i kršenje Zakona o javnim nabavkama RS.

Zeljković i ostali su osumnjičeni da su od 25. marta do 25. maja prošle godine iskoristili vanredno stanje proglašeno zbog pandemije virusa korona, te u dva odvojena slučaja oformili konzorcijum firmi, koji je učestvovao na pregovaračkim tenderima Instituta za javno zdravstvo RS u postupcima nabavke medicinske i zaštitne opreme.

Materijalna šteta koju su, prema informacijama iz tužilaštva, počinili osumnjičeni iznosi 790.000 maraka.

U međuvremenu istraga u ovom slučaju proširena je i na nabavku termalnih kamera, koje je suprotno Zakonu o javnim nabavkama BiH naručio Institut za javno zdravstvo RS.

Osumnjičenom Zeljkoviću i Bojiću pritvoren je produžen do sredine februara ove godine, dok su ostali osumnjičeni pušteni da se brane sa slobode.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu