Svijet

Da li je Bašar al Asad u Rusiji: Svrgnuti predsjednik sa porodicom otputovao u Moskvu, tamo su iz HUMANITARNIH RAZLOGA dobili azil

Sudbina i mjesto gdje se nalazi bivši sirijski diktator Bašar al Asad ostali su nejasni jer je njegov saveznik Rusija, koja ga je dugo održavala na funkciji, rekla da je podnio ostavku i napustio zemlju.

Da li je Bašar al Asad u Rusiji: Svrgnuti predsjednik sa porodicom otputovao u Moskvu, tamo su iz HUMANITARNIH RAZLOGA dobili azil
FOTO: VLADIMIR GERDO/SPUTNIK/KREMLIN/ POOL/EPA

Svrgnuti predsjednik Sirije Bašar Al Asad nalazi se u Moskvi i dobio je azil u Rusiji, javljaju ruske agencije RIA Novosti i Taš pozivajući se na izvor iz Kremlja.

Asad i članovi njegove porodice stigli su u Moskvu, gdje im je iz humanitarnih razloga pružen im azil, rekao je sagovornik Taš-a.

– Kao rezultat pregovora između Asada i većeg broja učesnika oružanog sukoba na teritoriji Sirijske Arapske Republike (Syria) odlučio je da podnese ostavku na mjesto predsjednika i napusti zemlju, dajući uputstva za miran prenos vlasti.

Kraj dugogodišnje vladavine

Asad nije bio na slici sastanka sa iranskim ministrom spoljnih poslova u Damasku prije nedjelju dana kada je obećao da će „slomiti“ pobunjenike koji idu ka gradu.

Islamistički pobunjenici izjavili su da su zbacili Asada nakon što su u nedjelju preuzeli kontrolu nad prestonicom, okončavši deceniju autokratske vladavine njegove porodice poslije više od 13 godina građanskog rata.

Bilo je nepotvrđenih medijskih izvještaja da je Asad bio u posjeti Moskvi krajem prošlog mjeseca kada su pobunjenici stigli do Alepa, prije nego što su se vratili u Siriju. Kremlj je tada odbio da komentariše ovo pitanje i nije jasno da li mu je Rusija sada ponudila utočište.

Gdje se krije Asad?

Usred pitanja o tome gdje se Asad nalazi, sirijski premijer Mohamed Gazi al-Džalali rekao je za al-Arabiju da nije mogao da razgovara sa Asadom od subote uprkos tvrdnjama državnih medija tog dana da je Asad ostao u Damasku na funkciji.

Hakan Fidan, turski ministar spoljnih poslova, rekao je da vjeruje da je Asad vjerovatno van Sirije“.

Pažnja je bila usmjerena na let kojim je napustio Damask rano jutros, a potom nestao sa uređaja za praćenje letova izvan Homsa, ali nije jasno ko je bio u njemu i da li je sletio.

Šef Sirijske opservatorije za ljudska prava (SOHR), grupe za praćenje sa sjedištem u Velikoj Britaniji, izvjestio je da je avion za koji se vjeruje da je prevozio Asada „napustio Siriju preko međunarodnog aerodroma Damask prije nego što su vojne snage bezbjednosti napustile objekat”.

Pročitajte još

Rami Abdul Rahman iz SOHR-a rekao je da ima informaciju da je avion trebao da poleti u subotu u 22 sata. Iako se čini da u to vrijeme nije bilo leta, teretni avion Sirian Air Iliushin Il-76T je poletio sa aerodroma nekoliko sati kasnije, a lokacija za praćenje Flightradar24 pokazuje da je prvo letio istočno od prestonice, a zatim sjeverozapadno prije nego što je izgubio visinu u blizini centralnog grada Homsa gdje je izgubljen signal transpondera leta.

Bjekstvo iz Sirije

Drugi izvještaji bili su fokusirani na let za Šardžu u UAE koji je poletio nešto ranije, ali je diplomatski savjetnik predsjednika Emirata rekao novinarima u Bahreinu da nema informaciju da je Asad u zemlji.

Ruska tvrdnja o Asadovom bjekstvu iz Damaska takođe je izazvala brojne suprotstavljene medijske izvještaje o njegovoj destinaciji, a reporter Akiosa Barak Ravid, pozivajući se na izraelski izvor, tvrdi da je bivši predsjednik u subotu uveče odletio u rusku bazu u Siriji, namjeravajući da pobjegne u Rusiju.Vall Street Journal je objavio da je Asad već bio u Moskvi sa svojom porodicom po savjetu Egipta i Jordana, dok je Blumberg sugerisao da bi sporazum o samoizgnanstvu mogao da podrazumjeva preseljenje Asada prvo u oblast pod njegovom kontrolom, a zatim u Teheran.

Moskva čvrsto podržava Asada, za koga je intervenisala 2015. godine u najvećem napadu na Bliski istok od raspada Sovjetskog Saveza, pokušava da spase svoju poziciju, sa svojim geopolitičkim uticajem u širem regionu i dvema strateški važne vojne baze u Siriji.

Rusija upravlja vazdušnom bazom Hmeimim u sirijskoj provinciji Latakija, koju je koristila za pokretanje vazdušnih napada na pobunjenike u prošlosti, a ima i pomorski objekat u Tartusu na obali, prenosi Gardijan.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu