Većina srpskih prezimena prepoznatljiva je po sufiksu -ić. Procjenjuje se da se približno dvije trećine srpskih prezimena završava na -ić ili -vić.
Veliki broj srpskih porodica nosi ista prezimena, iako uopšte nisu u međusobnom srodstvu.
Prezimenska osnova može da bude različita. Najčešće je to lično ime „rodonačelnika“ određene porodice. U najvećem broju slučajeva to je očevo, dedino ili ime nekog drugog muškog pretka u direktnoj liniji srodstva.
Postoje i prezimena nastala od imena ženskog pretka. „Osnivač prezimena“ ne mora uvijek da bude krvni srodnik. Ponekad to mogu da budu i druge osobe (usvojitelj, staratelj, dobročinitelj).
Takođe mogu biti i prema upečatljivoj osobini ili zanimanju nekog od predaka, prema mjestu gdje porodica živi ili odakle se doselila.
Tamo gdje su rano počele da se vode matične knjige i gdje je vođena dobra administracija, prvenstveno na prostorima Austrougarske i Mletačke republike, prezimena su bilježena veoma davno. Na teritoriji današnje uže Srbije prezimena su dosta kasno uvedena, jer su se često mijenjala.
Takođe, tamo gdje je bio jako izražen plemenski sistem, stara rodovska imena su se dugo održavala ne mijenjajući se često, prenosi Telegraf.
Predstavljamo vam 10 najčešćih srpskih prezimena:
JovanovićPetrovićNikolićIlićĐorđevićPavlovićMarkovićPopovićStojanovićŽivković
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu