Zelenski je to otkrio prije zvanične posjete njemačkog ministra odbrane Borisa Pistorijusa Kijevu. On je stigao u Kijev u nenajavljenu posjetu nakon sastanka u Varšavi sa svojim kolegama iz Francuske, Ujedinjenog Kraljevstva, Italije i Poljske.
Njemačka i još četiri zemlje su pet zemalja koje izdvajaju najviše novca za vojsku u Evropi.
Makron i Zelenski kuju tajne planove
Pistorijus je rekao da njegova posjeta Kijevu ima za cilj da podvuče snažnu podršku Njemačke Ukrajini u trenutku kada se čini da će mandat novoizabranog američkog predsjednika Donalda Trampa, koji počinje sljedeće nedjelje, donijeti duboke promjene u politici Vašingtona.
Pistorijus je rekao da je njegova posjeta “signal da Njemačka, kao najveća zemlja NATO u Evropi, stoji uz Ukrajinu, ne sama, već sa grupom saveznika”.
Tramp je ranije kritikovao cijenu koju američki poreski obveznici plaćaju, zbog paketa finansijske i vojne pomoći koje Vašington šalje Kijevu. Takođe je jasno stavio do znanja da želi da prebaci veći dio tereta na Evropu.
Makron je izazvao negodovanje drugih lidera i djelovao je izolovano na evropskoj sceni, nakon što je prije skoro godinu iznio mogućnost postavljanja zapadnih trupa u Ukrajinu.
Zelenski je rekao da su Ukrajini potrebne bezbjednosne garancije da bi podržala bilo kakav mirovni sporazum, o čemu je opet razgovarao sa francuskim liderom.
Opasnost od uvlačenja Evrope i NATO u rat
– Razgovarali smo o francuskoj inicijativi za raspoređivanje vojnih kontingenata u Ukrajinu. Razmotrili smo praktične korake za implementaciju, moguće širenje i uključivanje drugih zemalja u ovaj proces – istakao je Zelenski, prenosi Blic.
Potencijalno slanje evropskih trupa, koje bi služile kao mirovne snage u Ukrajini, je rizično. Takav potez možda neće odvratiti Rusiju od ponovnog napada na Ukrajinu u budućnosti, od čega se plaše ukrajinski zvaničnici, i mogao bi da uvuče evropske zemlje u direktnu konfrontaciju sa Moskvom. To bi moglo da uvuče NATO u sukob, što uključuje SAD.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu