Društvo

Da li patrijarh Porfirije nosi promjenu u odnosima SRPSKE CRKVE I VATIKANA?

Skoro da nema ovdašnjeg predsjednika u posljednjih 15 godina koji nije pozivao papu da dođe u Srbiju, od Svetozara Marovića, Borisa Tadića i Tomislava Nikolića, pa do Aleksandra Vučića.

Da li patrijarh Porfirije nosi promjenu u odnosima SRPSKE CRKVE I VATIKANA?
FOTO: SRNA

Ali, te posjete još nema jer SPC nije dala saglasnost. Da li će izborom Porfirija za novog patrijarha doći do promjene u tom stavu?

Vjerski analitičari ne samo u Srbiji, već i u regionu, navode da bi stare rane u odnosima Srpske pravoslavne crkve i Vatikana mogle da zacijele izborom 46. patrijarha koji je svoje dosadašnje djelovanje gradio na hrišćanskim, a ne nacionalnim ili dnevnopolitičkim motivima. Zbog toga je skoro izvjesno da se teško breme prošlosti njegovim djelovanjem da otkloniti, tim prije što su značajni koraci već napravljeni, piše Blic.

FOTO: GIUSEPPE LAMI/EPA
FOTO: GIUSEPPE LAMI/EPA

I djelovanjem pape Franje je mnogo toga pokrenuto sa mrtve tačke, uključujući uvažavanje zahtjeva SPC da se Alojze Stepinac još ne kanonizuje. Ipak, to nije bilo dovoljno da papa dobije saglasnost da posjeti Srbiju, iako je to već dugo njegova želja. Postoje indicije da bi Porfirije, koji je svojim djelovanjem u zagrebačko-ljubljanskoj mitropoliji uspio da stekne poštovanje unutar katoličke crkve, u nekom trenutku mogao tu želju da ispuni.

Što ste nam uzeli Porfirija?!

Ipak, neizvjesnost postoji i čvrsto stoji, jer nemali broj vladika u Saboru, koji o posjeti odlučuje, smatra da bez izvinjenja svete stolice za zločine u Jasenovcu vrata Patrijaršijskog dvora treba da ostanu zatvorena za papu. S druge strane, Vatikan je jedna od država koja nije priznala Kosovo, što je za SPC i srpsku državnu politiku veoma važno.

jasenovac
FOTO: : BLIC / RAS SRBIJA

Draško Đenović, vjerski analitičar, kaže za Blic da bi bilo dobro da novi patrijarh otvori vrata za dolazak pape.

– Patrijarh Porfirije je predstavnik nove generacije vladika i mislim da neće imati problem da se susretne sa papom. Uostalom, vidimo da je zagrebački kardinal odmah uputio čestitke povodom njegovog izbora za patrijarha. Njihovi odnosi su izuzetno dobri, čak prijateljski, što se vidjelo i nedavno kada su on i kardinal Josip Bozanić zajedno obišli Zagrebačku katedralu. Taj njihov odnos je vrlo značajan i za rušenje prepreka za dolazak pape Franje. Mislim da izborom novog patrijarha ima šanse da papa dođe u Srbiju i da bi to bilo veoma važno – kaže Đenović.

Đenović ističe da takva nada postoji i u Hrvatskoj, gdje je Porfirije ostavio veliki trag.

FOTO: SRNA
FOTO: SRNA

– Kada je Porfirije izabran pozvao me je jedan protestanski sveštenik iz Hrvatske, koji mi je rekao: “Što ste nam uzeli Porfirija?” Njega su i protestanti u Hrvatskoj prihvatili kao jednog pozitivnog čovjeka, kao nekog ko je spona pomirenja među crkvama – objašnjava Đenović.

Srbi i Hrvati, dva bodljikava praseta

To je pokazala i kolumna Hrvoja Klasića, profesora Filozofskog fakulteta u Zagrebu, koji je izbor Porfirija za patrijarha poredio sa izborom pape Franje na mesto poglavara Katoličke crkve.

Pročitajte još

– Odnose Srba i Hrvata Porfirije je stavio jednom prilikom u kontekst Šopenhauerove priče o dva bodljikava praseta koja moraju biti dovoljno blizu da im bude toplo, ali istovremeno i dovoljno daleko da se međusobno ne izbodu. On je veliki čovjek, intelektualac, humanista i vjernik koji je odnose gradio na hrišćanskim, a ne nacionalnim ili dnevnopolitičkim motivima. Neko ko je gradio mostove bez obzira na dubinu i širinu rijeke, ko je otvarao vrata svima, a ni pred kime podizao zidove, ko je vlastitim primjerom dokazivao da za razgovor nikad nije prekasno, a da je za sukob uvijek prerano. Neko ko bi s nove i još uticajnije pozicije nastavio razvijati dobrosusjedske odnose dvaju naroda između kojih se već dugo ne vodi rat, ali među kojima nikako da zavlada mir – napisao je Klarić.

Sličnog je stava i teolog Jovan Blagojević.

– Porfirije je uspio u Hrvatskoj da na jedan jako dobar način predstavi Crkvu, jer je bio i gostujući profesor na Katoličkom fakultetu Zagrebačkog univerziteta. Ostvario je dobre kontakte sa vrhom Katoličke crkve, bio domaćin mnogih ekumenskih sastanaka za ujedinjenje hrišćana – kaže Blagojević.

Kočnica u Moskvi

Jedan od vladika SPC, sa kojim je Blic razgovarao, smatra da je dobar odnos Porfirija sa Zagrebom predvorje za dolazak pape u Srbiju.

– U posljednjih godinu dana su se vodile mnoge diplomatske aktivnosti oko posjete pape Beogradu i napravljeni su značajni pomaci. Ipak, Crkva je institucija gdje vrijeme drugačije teče i ne može se sve rješiti brzo. Posjetom pape Franje Srbiji cijeli svijet bi saznao za strašne zločine počinjene prema našem narodu tokom Drugog svjetskog rata u kojem su učestvovali i neki biskupi i sveštenici Katoličke crkve, i to osudom sa najvišeg mjesta. Papa je simpatije zaradio i kod nekih vladika koji su sumnjičavi prema njegovoj posjeti Beogradu, nakon što je podržao patrijarha Irineja u osujećivanju pokušaja nepravednog otimanja imovine SPC u Crnoj Gori. Ali, kočnica Porfiriju za otvaranje vrata papi može biti Ruska pravoslavna crkva, koja se protivi tome, i njen uticaj na neke arhijereje – kaže sagovornik Blica.

S druge strane je Vladeta Janković, bivši ambasador Srbije u Vatikanu, nedavno izrazio sumnju da papa može uskoro da posjeti Srbiju.

– Država ga je već u nekoliko navrata pozivala i papa kao šef države može taj poziv da prihvati. Ali papa nikad ne prihvata poziv države, ako iza njega ne stoji i poziv predominantne crkve, u našem slučaju SPC. Taj poziv i saglasnost SPC nikad nije djala. Tek kada bude izabran novi patrijarh vidjeće se kakav je stav Crkve prema eventualnoj posjeti pape – naveo je nedavno Janković.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu