Društvo

Da li se situacija promijenila? Na ovim javnim fakultetima u Banjaluci lani su amfiteatri ostali prazni

Proše godine nakon prvog upisnog roka na Univerzitetu u Banjaluci popunjeno je te oko 60 odsto mjesta, a samo na jednom fakultetu amfiteatar je bio od prve popunjen budućim brucošima.

studenti , mladi
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Prema zvaničnim podacima, prošle školske godine u prvom roku je upisano svega 1.089, od planiranih 2.770 studenata prve godine.

Slobodnih mjesta je bilo čak i na najpopularnijim fakultetima poput Elektrotehničkog, Medicinskog, Pravnog i Ekonomskog.

Sve mjesta su u prvom roku popunjena jedino na Fakultetu bezbjednosnih nauka, na kojem studenti stiču zvanje diplomiranog pravnika bezbjednosti i kriminalistike.

Mladići i djevojke se nisu otimali čak ni za indekse na fakultetima, sa čijom bi diplomom imali siguran posao.

Neslavni rekorderi su lani, kako je pisala Srpskainfo, bili Rudarski fakultet, na kojem su u prvom roku upisana samo dva studenta, Poljoprivredni fakultet sa šest upisanih brucoša i 52 slobodna mjesta, te Šumarski, na kojem je upisano 18 brucoša.

Pročitajte još

Neki smjerovi na fakultetima su lani bili pred gašenjem, jer su ostali bez studenata.

Tako se na smjer “agrarna ekonomija i ruralni razvoj” na Poljoprivrednom fakultetu u prvom roku nije prijavio nijedan kandidat!

U krizi je bio i studijski program “animalna proizvodnja”, ili narodski rečeno, smjer za stočarstvo, na ovom fakultetu. Taj smer je upisao samo jedan student, a ostalo je slobodno 14 mjesta. Maturante nije privuklo ni to što su sva mjesta na ovim smjerovima “na budžetu”.

Neslavno su prošli i pojedini smjerovi na Prirodno matematičkom fakultetu, koji obrazuju buduće prosvjetne radnike.

Tako je smjer za geografiju na PMF u prvom roku upisalo samo šest studenata.

Da li će ove godine situacija biti drugačija? Vidjećemo, nakon što se saberu rezultati prvog upisnog roka.

Poznavaoci prilika u visokom obrazovanju nisu optimisti, jer prosvjetne vlasti nisu uradile gotovo ništa da popularišu inženjerska i profesorska zanimanja koja su Srpskoj potrebna, a nisu ni potrudili da potencijalno najbolje studente zadrže u RS.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu