Automobil za optimalan rad koristi tačan odnos goriva i vazduha. Tokom vrelih dana u motor ulazi više kiseonika jer je topli vazduh manje gust. Zbog toga sagorijevanje nije idealno, pa dolazi do gubitka snage.
Osim toga, i uključena klima dodatno opterećuje motor, ali vožnja bez nje po kabini od 60 stepeni nije baš prihvatljiva opcija, piše HAK revija.
Pad performansi po vrućini je sasvim normalna pojava i ne znači da automobil ima kvar.
Savjeti ako automobil na putu gubi snagu na visokim temperaturama:
Zaustavite se i ugasite motor
Stručnjaci sa sajta “Hot Vehicle Guide” savjetuju: čim primijetite pad snage motora usljed pregrijavanja, bez odlaganja zaustavite se na bezbjednom mjestu, uključite sva četiri svjetla za hitne slučajeve i ugasite motor. Time se sprečava dalja šteta i stvara prilika da se motor ohladi.
Provjerite rashladnu tečnost nakon hlađenja
Kada se motor ohladi (najmanje 15–30 minuta), tek tada, pažljivo i uz zaštitu od mogućeg toplog prskanja, provjerite nivo rashladne tečnosti u ekspanzionom rezervoaru i, po potrebi, dolijte tečnost – ali samo ako je motor hladan, piše The Sun.
Isključite klimu
Klima uređaj dodatno opterećuje motor u vrućim uslovima i može doprinijeti padu snage. Preporučuje se gašenje klime dok se ne smiri stanje motora i korišćenje klima uređaja tek kad sve bude u redu.
Po potrebi pozovite pomoć
Ako nakon hlađenja motor i dalje gubi snagu ili svijetle lampice upozorenja, savjetuje se da ne rizikujete i pozovete pomoć, prenosi Autoblog.rs.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu