Magazin

Da li vam se ovo dešavalo: Ako vam automobil tokom ljeta slabije vuče, "caka" je u ovome

Automobil, kao i ljudski organizam, teško podnosi visoke temperature. Zimi se potrošnja povećava jer motoru treba više vremena da se zagrije, dok ljeti motor brzo postiže radnu temperaturu, ali mu pada efikasnost.

Da li vam se ovo dešavalo: Ako vam automobil tokom ljeta slabije vuče, "caka" je u ovome
FOTO: FREEPIK

Automobil za optimalan rad koristi tačan odnos goriva i vazduha. Tokom vrelih dana u motor ulazi više kiseonika jer je topli vazduh manje gust. Zbog toga sagorijevanje nije idealno, pa dolazi do gubitka snage.

Osim toga, i uključena klima dodatno opterećuje motor, ali vožnja bez nje po kabini od 60 stepeni nije baš prihvatljiva opcija, piše HAK revija.

Pad performansi po vrućini je sasvim normalna pojava i ne znači da automobil ima kvar.

Savjeti ako automobil na putu gubi snagu na visokim temperaturama:

Zaustavite se i ugasite motor

Stručnjaci sa sajta “Hot Vehicle Guide” savjetuju: čim primijetite pad snage motora usljed pregrijavanja, bez odlaganja zaustavite se na bezbjednom mjestu, uključite sva četiri svjetla za hitne slučajeve i ugasite motor. Time se sprečava dalja šteta i stvara prilika da se motor ohladi.

Provjerite rashladnu tečnost nakon hlađenja

Kada se motor ohladi (najmanje 15–30 minuta), tek tada, pažljivo i uz zaštitu od mogućeg toplog prskanja, provjerite nivo rashladne tečnosti u ekspanzionom rezervoaru i, po potrebi, dolijte tečnost – ali samo ako je motor hladan, piše The Sun.

Pročitajte još

Isključite klimu

Klima uređaj dodatno opterećuje motor u vrućim uslovima i može doprinijeti padu snage. Preporučuje se gašenje klime dok se ne smiri stanje motora i korišćenje klima uređaja tek kad sve bude u redu.

Po potrebi pozovite pomoć

Ako nakon hlađenja motor i dalje gubi snagu ili svijetle lampice upozorenja, savjetuje se da ne rizikujete i pozovete pomoć, prenosi Autoblog.rs.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu