Sudbine

"DA SE NE ZABORAVI ODAKLE SMO" Bračni par čuva kulturnu baštinu, Radmila šije NARODNE NOŠNJE, Željko zateže žice TABMURICE

Iako se njegovanje tradicije i izrada narodnih kulturnih simbola zadržala još samo u seoskim sredinama, dešava se da ovakva djela, pretežno ručne izrade, završe na drugom kraju svijeta.

"DA SE NE ZABORAVI ODAKLE SMO" Bračni par čuva kulturnu baštinu, Radmila šije NARODNE NOŠNJE, Željko zateže žice TABMURICE
FOTO: RTS / SCREENSHOT

 Kada je riječ o odjevanju i narodnoj nošnji, njeno bogatstvo je u osobenim detaljima koji su se razlikovali u zavisnosti od kraja.

Bračni par Momčilović iz Banatskog sela Klek duže od tri decenije se bavi specifičnom kućnom radinošću. Radmila izradom narodnih nošnji sa estetskim obilježjima narodne umjetnosti, njeni proizvodi su unikatni a narodne nošnje se izrađuju ručno prema originalnim krojevima i ukrasima koji su prilagoćeni geografskim područjima i narodnim običajima, piše RTS.

Za izradu nošnji upotrebljava najkvalitetnije materijale pliš, vunu, sukno, čoju i brokat.

– Naučila sam od moje babe, ona me naučila sa vezom i tako sam nastavila ostale radove. Tako sam i počela sa narodnim nošnjama koje radim, banatske nošnje, ličke, bosanske, sa Kosova. Problem je u materijalu što se danas teže nabavlja, radili smo i za inostranstvo – objašnjava Radmila Momčilović.

Za izradu jedne nošnje kaže da joj je potrebno od nedjelju do mjesec dana.

Željko izrađuje Ličke tamburice samice jedan od najstarijih žičanih istrumenata na ovim prostorima.

– Tambure sam počeo praviti negdje osamdesetih godina, kupio sam jednu tamburu u Gospiću i zaljubio se u nju što se kaže, kasnije sam po njoj pravio ostale tambure. Na neki način sam se odužio zavičaju. I dan danas radim, mnogo sam ih napravio do sada – ističe Željko Momčilović.

Zbog preciznosti tamburicu samicu naručuju kulturna društva ali ima i onih koji je žele kao kućni suvenir jer je kako nam Momčilović kaže važno da se ne zaboravi ko smo i odakle smo.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu