Komentarišući poruke koje je potpredsjednik Srpske Ramuz Salkić juče poslao iz Banjaluke, s druge konferencije o “bosanskom jeziku”, Mrda kaže da je to samo geografska odrednica na osnovu koje bošnjački političari pokušavaju, kroz politički pritisak i uz podršku određenih zapadnih ambasada u BiH, da plasiraju kao potrebu njihovog naroda da imaju pravo na vlastiti jezik.
Sve do promjene Ustava, do čega, naravno, neće doći, ustavom je zagarantovano pravo da se u RS govore jezici konstitutivnih naroda. Ako su Bošnjaci konstitutivan narod, jezik može da bude samo jezik bošnjačkog naroda, kao što su jezici srpskog i hrvatskog naroda. Sve druge izjave kojima se koristi gospodin Salkić ja ću zaista smatrati politički zlonamjenim, tendencioznim i bez ikakvog valjanog naučnog uporišta – poručuje Mrda.
Osvrćući se na Salkićeve optužbe da je u Srpskoj prisutan aparthejd, Mrda mu poručuje da se pozabavi srpskom djecom koja pohađaju nastavu u FBiH.
– Upravo ona trpe svojevrsni aparthejd zato što u većini škola nijedno srpsko dijete ne uči srpski. Djeca i roditelji trpe podvalu. Ako se smiju izjasniti da žele učiti srpski jezik, piše im se formalno srpski jezik, a pohađaju ga po nastavnom planu i programu za „bosanski“ – kaže Mrda.
Salkić je, između ostalog rekao: “Nadživjeli smo mnoge vlasti u prošlosti koje su negirale bosanski jezik, naše ime i sveukupni identitet. Nadživjećemo i ovu vlast koja provodi aparthejd u obrazovanju”.

Pozvao je vlast u Srpskoj da odustane od „necivilizacijskih“ postupaka i da omogući da se koristi ime “bosanski jezik”, a Misiju OEBS u BiH da prekinu saradnju i realizaciju projekata sa Vladom i Narodnom skupštinom dok ne odustanu od „diskriminatorskog odnosa prema Bošnjacima i bosanskom jeziku“.
– Pozivamo vlasti ovog entiteta da odustanu od najavljenih zajedničkih nastavnih planova sa Srbijom, jer će to dodatno produbiti ionako veliki jaz i diskriminaciju u obrazovnom sistemu. Pozivamo nadležne u BiH, ali i OHR, da reaguju u ovom slučaju – rekao je Salkić.
Konferenciju pod nazivom „Jezik, sloboda, tradicija – Društveno-politička stvarnost bosanskoga jezika u južnoslavenskoj jezičkoj zajednici“ organizovao je Kabinet potpredsjednika RS u saradnji sa Institutom sa jezik Univerziteta u Sarajevu i Bosanskom medijskom grupom.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu