Hronika

Depozitara u penziji terete za nestanak novca: Otkrivamo detalje optužnice za KRAĐU DOKAZA iz depoa MUP RS

Okružno javno tužilaštvo Banjaluka potvrdilo je ranije portalu Srpskainfo da je zbog nestanka dokaza iz depozita MUP Republike Srpske u kasarni „Sarica“ podiglo jednu optužnicu, dok su dva predmeta i dalje u radu.

Depozitara u penziji terete za nestanak novca: Otkrivamo detalje optužnice za KRAĐU DOKAZA iz depoa MUP RS
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA/RAS KOMBO

Precizirali su da je podignuta optužnica protiv Ž.G, te da je proslijeđena Osnovnom sudu u Banjaluci na potvrđivanje.

Druga dva predmeta, koja su otvorena u tužilaštvu, odnose se na istragu protiv više nepoznatih osoba i predmet koji je tek u fazi prikupljanja potrebnih obavještenja, nakon kojih će se donijeti tužilačka odluka o eventualnom otvaranju istrage ili obustavi postupka.

Srpskainfo saznaje da je optužnica podignuta protiv depozitara u penziji Željka G. Njega terete za krivično djelo zloupotrebe službenog položaja i ovlaštenja.

Bijela kesa

Prema navodima iz optužnice, Željko G. je tokom 2020. godine, kao službeno lice, policijski službenik, radeći na radnom mjestu depozitara u MUP Republike Srpske iskoristio svoj službeni položaj u namjeri da sebi pribavi imovinsku korist.

FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

– Otvorio je bijelu kesu zalijepljenu trakom s natpisom Okružni sud u kojoj su bile pohranjene novčanice u iznosima od 1.850 evra, 200 maraka i 700 kuna, a koje su privremeno oduzete osuđenom licu O.K. u krivičnom postupku koji se vodio pred Okružnim sudom Banjaluka u krivičnom predmetu broj 11 0 K 006786 11 K, i to 26. maja 2015. godine – navodi se u optužnici koju je Okružno javno tužilaštvo Banjaluka podiglo protiv Željka G.

U optužnici koja je dostavljena banjalučkom Osnovnom sudu na potvrđivanje dodaje se kako je Željko G. prisvojio novčanice u navedenim apoenima, nakon čega je ostatak stvari, poput mobilnih telefona, prepakovao u novu papirnu vreću, sa trakom Okružni sud i svojim rukopisom naveo natpis istog, kao i druge podatke koje je prepisao sa originalne vreće.

Na ovaj način, kako se navodi u optužnici banjalučkog tužilaštva, Željko G. je sebi pribavio imovinsku korist u iznosu od 3.989 maraka, što je ujedno konvertovani iznos ukradenih novčanica u različitim valutama. Za ovaj iznos oštećen je O.K.

Do pet godina zatvora

U skladu sa Krivičnom zakonikom Republike Srpske, bivšem depozitaru MUP Republike Srpske prijeti zatvorska kazna do maksimalno pet godina zatvora.

Pročitajte još

– Službeno ili odgovorno lice koje iskorištavanjem svog službenog položaja ili ovlaštenja, prekoračenjem granice svog službenog ovlaštenja ili neizvršenjem svoje službene dužnosti pribavi sebi ili drugom neku korist, drugom nanese štetu ili teže povredi prava drugog, kazniće se kaznom zatvora od jedne do pet godina – navodi se u članu 315. KZ RS stav prvi, koji je stavljen na teret Željku G.

Olakšavajuća okolnost na strani depozitara je što materijalna šteta koja je zadokumentovana ne prelazi prag od 10.000 maraka, jer bi u tom slučaju bila duplo veća i zaprijećena kazna.

Naravno, tokom sudskog postupka, ukoliko se potvrdi optužnica, neophodno je dokazati krivicu Željka G.

“Upozoravao nadležne na propuste”

Saša Labotić, advokat optuženog depozitara, izjavio je za portal Srpskainfo da je njegov klijent radio nešto više od godinu i po dana nakon čega je otišao u penziju i zaradio prijavu zbog nestanka dokaza, odnosno novca.

FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

– Moj branjenik, na prvom mjestu, nije imao rješenje da radi kao depozitar već je to bilo usmeno naređenje od rukovodilaca nešto malo više od godinu dana prije odlaska u penziju. Prilikom primopredaje dužnosti, odnosno kada je zadužio depozit, uopšte nije izvršena detaljna provjera stanja kakvo je zatekao u depozitu – objasnio je advokat Labotić.

Dodaje kako je Željko G. u više navrata svojim rukovodiocima ukazivao na loše stanje u depozitu i nedostatke, na veliki broj oštećenih kutija, ali da nikada nije obavljena detaljna provjera ili istraga, niti su bilo kada dolazili iz nadležnih sudova da provjere stanje dokaza.

– Moj klijent se na mjestu depozitara zaposlio krajem 2019, a u maju ove godine otišao je u penziju. U septembru ove godine saznao je da se protiv njega vodi istraga zbog nestanka novca iz depozita – naveo je advokat Labotić.

Sefovi

Saša Labotić, advokat Željka G, istakao je da je novac i drugi vrijedni dokazi trebao biti čuvan na daleko uslovnijim mjestima.

– Logično je da novac bude deponovan u sefovima ili bankama, a ne u papirnatim vrećama – zaključio je Labotić.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu