Digitalni svijet im pruža ogromne mogućnosti, ali ih izlaže i ozbiljnim rizicima dezinformacijama, nasilju, štetnom sadržaju i zloupotrebama. Kako njihova prisutnost na mreži raste, tako raste i odgovornost odraslih da ih zaštite i podržavaju.
Sve države se suočavaju sa različitim izazovima u razvijanju digitalne pismenosti kod učenika što pokazuju i rezultati nedavno objavljene međunarodne ICILS studije (International Computer and Information Literacy Study) u kojoj je Srbija prvi put učestvovala.
Odgovornost roditelja i obrazovnih ustanova je da im obezbjede podršku i nauče ih kako da koriste digitalne tehnologije tako da im služe za učenje, za komunikaciju i za povezivanje sa svijetom. Bezbjedno ponašanje na internetu je jedan je od ključnih aspekata digitalne pismenosti. Dodatno, istraživanje sprovedeno kroz UNICEF-u U-Report platformu pokazuje da u Srbiji skoro polovina mladih (44%) dijeli svoje lične podatke na mreži da bi pristupili sadržajima, dok njih 25% to čini samo zbog besplatnog pristupa WiFi mreži.
Kako bi odgovorili na ove izazove, UNICEF u Srbiji i kompanija Yettel pokrenuli su inicijativu za unapređenje digitalne pismenosti djece. U saradnji sa ministarstvima prosvete i informisanja i telekomunikacija, izdata je publikacija “Digitalna pismenost” namenjena roditeljima i starateljima. Ovo je prva publikacija u okviru edicije “Digitalni kompas za roditelje”, koja pruža konkretne savjete i resurse za razumijevanje digitalnog okruženja u kojem djeca odrastaju.
Publikacija “Digitalna pismenost” pomaže roditeljima da prepoznaju ključne izazove i mogućnosti digitalnog svijeta, pružajući im smjernice kako da djecu zaštite od onlajn prijetnji, ali i kako da ih osnaže da koriste internet na kreativan i edukativan način. Edukacija i otvoreni dijalog između roditelja i djece ključni su za razvijanje digitalnih vještina i razumijevanja digitalne etike. Roditelji često osjećaju nesigurnost u vezi sa načinom na koji bi trebalo da prate digitalni razvoj svog djeteta, što ovu publikaciju čini neprocjenjivim resursom.
-Nedavni izvještaj UNICEF-ove kancelarije za istraživanja “Innocenti” ističe brzu digitalizaciju društva kao jedan od ključnih megatrendova koji oblikuju djetinjstvo. Mladi su na čelu ove transformacije, ali mnogima nedostaju vještine da bezbjedno upravljaju njenim izazovima.
– Digitalni pristup ne znači nužno i digitalnu pismenost. Da bismo zaista osnažili djecu, nije dovoljno da nauče da koriste digitalne tehnologije, potrebno je da ih opremimo znanjem i vještinama da bi znali sigurno da se snalaze u kompleksnom digitalnom svijetu. Ovo je naša zajednička odgovornost. Stvaranjem sigurnog i podsticajnog digitalnog okruženja ne samo da štitimo djecu danas, već i oblikujemo budućnost u kojoj mogu da napreduju – istakla je Deyana Kostadinova, direktorka UNICEF-a u Srbiji.
UNICEF u Srbiji i Yettel nastavljaju da rade na unapređenju digitalne pismenosti dece i boljoj povezanosti škola i učenika sa internetom. Pored izdavanja publikacija, planirane su i edukativne radionice i digitalni alati koji će omogućiti roditeljima i nastavnicima da se aktivno uključe u podučavanje djece o bezbjednom i odgovornom korišćenju interneta.
– Kao telekomunikaciona kompanija imamo odgovornost i potrebu da prenesemo znanje potrebno za bezbjedno korišćenje interneta i zaštitu od rizika i prijetnji. Višegodišnja saradnja UNICEF-a i Yettela pokrenuta je sa m ciljem da sva djeca imaju iste mogućnosti za obrazovanjem i razvojem u sigurnom internet okruženju.
– Zato smo samo kroz ovaj projekat obezbjedili obuku za razvoj digitalnih vještina i digitalne pismenosti koju će proći 60 hiljada učenika, profesora i roditelja. Nastavljamo da se bavimo ovom bitnom temom i aktivnostima koje unapređuju digitalnu sigurnost, kako bismo edukovali što veći broj ljudi, a naročito dece – rekla je Milica Begenišić, ESG menadžerka u Yettelu.
Obilježavanje Dana bezbjednog interneta je prilika da se podsjetimo da je stvaranje sigurnog digitalnog prostora za djecu zajednička odgovornost roditelja, nastavnika, regulatornih tijela i privatnog sektora. Uz adekvatnu edukaciju i resurse, svako dijete može da bude dio digitalnog svijeta i to na bezbjedan i smislen način.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu