Društvo

DIPLOME NA VJETROMETINI Akreditacija u visokom obrazovanju u raljama političkih osporavanja

Diplomac jednog univerziteta u Republici Srpskoj nije mogao da nostrifikuje diplomu u Hrvatskoj, jer ustanova na kojoj je diplomirao nije upisana u državni registar akreditovanih visokoškolskih ustanova u BiH.

DIPLOME NA VJETROMETINI Akreditacija u visokom obrazovanju u raljama političkih osporavanja
FOTO: DEJAN BOŽIĆ/RAS SRBIJA

Tu diplomu nije priznao univerzitet na kojem je trebalo da nastavi školovanje, zbog čega su i predstavnici Agencije za akreditaciju visokoškolskih ustanova RS i Ministarstva prosvjete i kulture nedavno išli na razgovore u Zagreb. Institucijama Hrvatske su poručili da upis u državni registar u BiH nije i ne može biti uslov za priznavanje diploma.

Imamo mnogo naših studenata koji studiraju po svim evropskim zemljama i od nas traže potvrdu da je njihova visokoškolska ustanova akreditovana. Nije bilo nikakvih problema da na osnovu našeg uvjerenja nastave školovanje ili dobiju zaposlenje. Ali, imali smo i taj slučaj u Hrvatskoj, te smo smatrali da treba da reagujemo i iznesemo na vrijeme činjenice i argumente. Tražimo da sve bude u skladu sa zakonima i Lisabonskom konvencijom – kaže v.d. direktora Agencije Biljana Vojvodić.

Provjera

Po njenim riječima, predstavnicima Agencije za znanost i visoko obrazovanje Hrvatske predočili su kakav je zakonodavni okvir u BiH i na koji način bi trebalo da se konsultuju evidencije koje se vode o akreditovanim ustanovama u RS i BiH, kako bi priznavanje bilo u skladu s konvencijom.

Agencija za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvaliteta BiH – HEA, koja vodi državni registar akreditovanih visokoškolskih ustanova, objašnjava ona, u BiH nije adresa za provjeru diploma, već to ide preko Centra za informisanje i priznavanje dokumenata u oblasti visokog obrazovanja u Mostaru koji je ENIC/NARIC centar BiH. Nadaju se da će u Hrvatskoj uvažiti njihove argumente i promijeniti svoja pravila.

Da bi bilo koja fakultetska diploma bila priznata u Hrvatskoj ona mora poticati s akreditovane visokoškolske ustanove, a upravo tu u BiH nastaju problemi. Pitanje da li je upis u državni registar neophodan da bi se ustanova koja je prošla akreditaciju smatrala akreditovanom u BiH je sporno, prije svega zbog pitanja nadležnosti u oblasti visokog obrazovanja i akreditacije.

Neažurnost

U agenciji RS ističu da taj registar već nekoliko godina nije ni ažuran, jer HEA u državni registar akreditovanih ustanova nije upisivala neke ustanove koje su prošle akreditaciju u RS, uključujući i ustanovu čija diploma je bila sporna u Hrvatskoj. Ranije je rečeno da je razlog i to što su izvještaji o akreditaciji bili na memorandumu agencije iz Srpske.

Iz HEA tvrde, istovremeno, da bi takvim upisom kršili Okvirni zakon o visokom obrazovanju u BiH. I povodom razgovora u Zagrebu oglasili su se saopštenjem za javnost u kojem se, između ostalog, tvrdi da je agencija iz RS obmanula institucije Hrvatske da HEA odbija da ustanove koje je akreditovala Agencija RS upišu u državni registar akreditovanih visokoškolskih ustanova.

Tvrde i da vlasti RS svojim instrukcijama zapravo blokiraju rad HEA i onemogućuju akreditaciju u BiH.

Zamjenik direktora HEA Slobodan Stanić se, međutim, ogradio od takvog stava, saopštavajući da nije dao saglasnost na saopštenje agencije.

Ograničene nadležnosti

Nadležnosti Agencije za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvaliteta BiH u oblasti akreditacije su ograničene i svedene na imenovanje komisija stručnjaka na prijedlog nadležnih obrazovnih vlasti, davanje preporuke nadležnim obrazovnim vlastima i vođenje Državnog registra akreditovanih visokoškolskih ustanova.  Sve ostale aktivnosti u postupku akreditacije su isključiva nadležnost nadležnih obrazovnih vlasti, saopštilo je Ministarstvo prosvjete i kulture RS.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije