Iznenadna popularnost aplikacije, kao i navodno niski troškovi DipSika u poređenju sa američkim AI kompanijama, uzdrmali su finansijska tržišta, piše Bi-Bi-Si.
Ono što je najzanimljivije u cijeloj priči je to što DipSik kaže da su njegovi najnoviji AI modeli u rangu sa vodećim modelima u industriji u SAD, kao što je ČetGPT, ali uz djelić cijene.
U stvari, istraživači koji stoje iza aplikacije kažu da je njen razvoj koštao samo 6 miliona dolara (4,8 miliona funti), daleko manje od milijardi koje su potrošile kompanije za vještačku inteligenciju u SAD.
Šta je DipSik?
DipSik je kineska kompanija za vještačku inteligenciju osnovana u Hangdžouu, gradu na jugoistoku Kine.
Kompanija je pokrenuta u julu 2023. godine, ali njena popularna AI pomoćna aplikacija (poput GPT-ovog četa) nije objavljena u SAD do 10. januara.
Liang Venfeng je djelimično finansirao DipSik novcem iz hedž fonda koji je takođe pokrenuo. Ovaj 40-godišnjak, inženjer računarstva i elektronike, navodno je izgradio projekat samo djelimično od Nvidia A100 čipova, koji su sada zabranjeni za izvoz u Kinu.
Stručnjaci vjeruju da je Nvidia kombinovala A100 čipove sa jeftinijim čipovima “niže klase” koji su još dostupni za uvoz u Kinu.
Kako piše BBC, Liang Venfeng je nedavno viđen na sastanku kineskih stručnjaka za industriju i kineskog premijera.
Ko koristi DipSik?
AI aplikacija kompanije dostupna je za preuzimanje u Eplovoj prodavnici aplikacija i onlajn na njenoj veb lokaciji.
Usluga, koja je besplatna, brzo je postala najpreuzeta aplikacija u Eplovoj prodavnici, iako je bilo izvještaja da korisnici imaju problema sa prijavljivanjem.
Za nekoliko dana, DipSIk je postao najbolje ocjenjena besplatna aplikacija u SAD u Eplovoj prodavnici aplikacija.
Šta aplikacija radi?
DipSik je postao popularan zbog svog moćnog AI asistenta koji radi slično kao ČetGPT.
Prema opisu, dizajniran je “da odgovori na vaša pitanja i efikasno poboljša vaš život”.
Komentari ostavljeni od strane korisnika koji ocjenjuju aplikaciju navode da ona “daje pisanju više ličnosti nego Čet GPT”.
Ali sa druge strane, čet bot zaobilazi barem jedno politički osjetljivo pitanje.
Kada je Bi-Bi-Si upitao aplikaciju šta se dogodilo na Trgu Tjenanmen 4. juna 1989. godine, DipSIk je odgovorio: “Žao mi je, ne mogu da odgovorim na to pitanje. Ja sam pomoćnik vještačke inteligencije dizajniran da pruži korisne i bezopasne odgovore”.
Zašto je DipSik izazvao takav preokret na tržištu i pogodio američke kompanije poput Nvidije?DipSik je navodno razvijen za djelić cijene svojih američkih rivala, stotine miliona dolara manje, što dovodi u pitanje budućnost američke dominacije u sferi vještačke inteligencije.
Mogući niži troškovi kompanije uznemirili su finansijska tržišta 27. januara, što je dovelo do pada tehnološki opterećenog Nasdaka za više od 3% u širokoj rasprodaji koja je uključivala proizvođače čipova i centre podataka širom sveta.
Čini se da je najteže pogođena Nvidia, američka kompanija koja proizvodi moćne čipove sa vještačkom inteligencijom.
Izgubila je skoro 600 milijardi dolara na tržišnoj vrijednosti u ponedjeljak – najveći jednodnevni pad za bilo koju kompaniju u istoriji SAD, pošto je cena njene akcije pala za 17 odsto tog dana.
Nvidia je bila najvrjednija kompanija na svijetu, mereno tržišnom kapitalizacijom, ali je u ponedjeljak pala na treće mjesto iza Epla i Majkrosofta kada je njena tržišna vrednost pala na 2,9 milijardi dolara sa 3,5 milijardi dolara, objavio je Forbs.
DipSik koristi manje napredne poluprovodničke čipove od onih koje je kreirala Nvidia. Njihov uspjeh podriva uvjerenje da su veći budžeti i vrhunski čipovi jedini načini da se unaprijedi vještačka inteligencija, mogućnost koja je stvorila ogromnu neizvesnost u pogledu potrebe i budućnosti čipova visokih performansi, prenosi Jutarnji list.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu