Direktor osnovne škole u Aleksandrovcu je presudom obavezan da nadoknadi nematerijalnu štetu nastavnici u iznosu od 2.000 maraka, te da nadoknadi troškove postupka.
Prema presudi koja je u posjedu Srpskainfo, tuženom direktoru je zabranjeno da diskriminiše nastavnicu, te da joj treba obezbijediti jednak tretman na radu kao i ostalim radnicima.
U Ministarstvu prosvjete Republike Srpske potvrdili su da im je dostavljena presuda protiv Vujakovića.
Ministarstvu je dostavljena presuda Okružnog suda Banjaluka sa kojom ćemo se upoznati – navodi se u odgovoru ministarstva.
Kako je u toku konkurs za izbor novog direktora pomenute škole, u ministarstvu su objasnili da se prilikom izbora na funkciju posebno vodi pažnja da nije osuđivan pravosnažnom presudom na bezuslovnu kaznu zatvora, te da protiv kandidata nije pokrenut krivični postupak za djela učinjena protiv dostojanstva ličnosti, morala, službene dužnosti polnog integriteta, zlostavljanja djeteta, polnog i drugog nasilja nad djetetom ili maloljetnim licem.
Direktor Osnovne škole “Georgios A. Papandreu” Veljko Vujaković kratko je izjavio da ne želi komentarisati presudu, nakon čega je spustio slušalicu.
Predsjednik sindikata obrazovanja, nauke i kulture Republike Srpske Dragan Gnjatić izjavio je da je veliki broj direktora sa kojima sindikat ima korektnu saradnju, dok je određen broj bahatih i nekorektnih direktora.
– Odluke suda svakako treba poštovati, ali se postavlja pitanje ko će platiti tu štetu, jer se greške čine, a drugi ih plaćaju – dodao je Gnjatić.
Predsjednik sindikata obrazovanja, nauke i kulture RS dodao je da postoje prijave nastavnika po raznim osnovama, ali se uvek nastoji razgovorom rešiti problem.
Zatezna kamata
Vujaković je, prema presudi Okružnog suda Banjaluka, dužan da plati i troškove postupka u ukupnom iznosu od 1.990 maraka. U troškove se uračunava i zatezna kamata koja se računa od 11. decembra 2017. godine.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu