Svijet

DISKRIMINACIJA DUŽA OD DECENIJE Asistenti u nastavi dobili pravo na zaposlenje na neodređeno vrijeme

Višedecenijska nepravda prema asistentima u nastavi u Crnoj Gori konačno je ispravljena usvajanjem predloga izmjene Zakona o vaspitanju i obrazovanju djece sa posebnim obrazovnim potrebama koji je usvojila Skupština Crne Gore 13. decembra.

DISKRIMINACIJA DUŽA OD DECENIJE Asistenti u nastavi dobili pravo na zaposlenje na neodređeno vrijeme
FOTO: OLIVER BUNIĆ/RAS SRBIJA

Izmjene Zakona omogućavaju asistentima u nastavi da ostvare pravo na zaposlenje na neodređeno vrijeme.

U  Crnoj Gori ima oko 2.500 djece sa posebnim potrebama, a asistenata u nastavi skoro pet puta manje nego što bi trebalo. Uz neprilagođene norme, oko 400 asistenta u nastavi  do sada su  bili  diskriminisani jer nisu mogli ostvariti  pravo na rad na neodređeno vrijeme  u Crnoj Gori i to  duže od 10 godina (od 2009.godine)  zbog čega su bili u neravnopravnom  položaju u odnosu na zaposlene u vaspitno-obrazovnim ustanovama.

Poslanici su 13.decembra  većinom glasova usvojili predlog  izmjene Zakona o vaspitanju i obrazovanju djece sa posebnim obrazovnim potrebama koji je Prava Crna Gora podnijela Skupštini.

Podsjetimo, dosadašnji Zakon o vaspitanju i obrazovanju djece sa posebnim obrazovnim potrebama ne daje asistentima u nastavi pravo na rad na neodređeno vrijeme, već samo na određeno.

Predsjednik Prave Crne Gore Marko Milačić u obrazloženju prijedloga za izmjenu Zakona o vaspitanju i obrazovanju djece sa posebnim obrazovnim potrebama podsjetio je da  dosadašnji  Zakon o vaspitanju i obrazovanju djece sa posebnim obrazovnim potrebama ne daje asistentima u nastavi pravo na rad na neodređeno vrijeme, već samo na određeno.

Do sada asistenti u nastavi mogli su  da rade samo do 30. juna. Tokom jula i avgusta su nezaposleni, a sa početkom svake školske godine morali su ponovo da konkurišu za posao asistenta u nastavi.

– To je nepravda prema njima, jer ne mogu da ostvare svoje pravo na rad na neodređeno vrijeme, iako mnogi od njih godinama rade u istoj školi – zaključio  je Milačić ističući  da je neophodan  naglašeno senzibilan, posvećen i odgovoran pristup imajući u vidu da je riječ o djeci sa invaliditetom.

Iz Udruženja djece sa smetnjama u razvoju “Naše sunce” potvrdili su da i dalje nemaju dovoljan broj asistenata u nastavi u školama, pišu Novosti.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu