Politika

Diskriminacija u zajedničkoj kompaniji: Srbi u „Elektroprenosu BiH“ neće moći u penziju, ministar u tome ne vidi problem

Dio zaposlenih radnika „Elektroprenosa BiH“ koji dolaze iz Republike Srpske mogli bi, po stare dane, da ostanu „na ulici“.

Diskriminacija u zajedničkoj kompaniji: Srbi u „Elektroprenosu BiH“ neće moći u penziju, ministar u tome ne vidi problem
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Ukratko, prema zakonu na nivou BiH moraju da idu u penziju, ali prema zakonu u Republici Srpskoj još ne mogu da primaju penziju. Jer nisu dovoljno stari.

Na to je, na sjednici Narodne skupštine, ukazao poslanik SPS Maksim Skoko.

Skoko je objasnio da radnici u zajedničkoj kompaniji RS i FBiH, koji zbog izuzetno teških i složenih uslova rada ostvaruju pravo na beneficirani radni staž, imaju problem prilikom odlaska u penziju u slučaju kada navrše 40 godina staža jer najčešće zbog beneficije nemaju i 60 godina navršenih života.

Da bi apsurd bio još veći, njihove kolege iz FBiH nemaju taj problem, iako rade u istoj kompaniji. Skoko je Ministarstvo rada i boračko- invalidske zaštitet RS pitao šta namjerava preduzeti kako bi se ova nepravda ispravila.

Pročitajte još

U odgovoru ministra Danijela Egića navodi se da nema potrebe da se radi bilo šta, što se tiče Republike Srpske, jer je taj broj radnika mali. Iako je riječ o nekoliko desetina.

-Prema raspoloživim podacima za zaposlene u Elektroprenosu BiH do eventualne neusklađenosti uslova za prestanak radnog odnosa i ostvarivanja prava na starosnu penziju u RS može doći za svega nekoliko radnika do kraja 2025. godine i oko tridesetak radnika kompanije kojima će do 2050. godine, po sadašnjim rješenjima sadržanim u Zakonu o radu u institucijama BiH prestati radni odnos prije nego što ostvare uslove na starosnu penziju u RS – navodi Egić.

daniel egić ministar rada i boračke zaštite republike srpske
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Iz navedenog, dodaje ministar, proizilazi da ne postoji opravdani razlog da se ovo pitanje riješi na način kako je to učinjeno u pogledu ostvarivanja prava na starosnu penziju policijskih službenika, službenika Sudske policije RS i pripadnika službi obezbjeđenja-policajaca kazneno-popravnih ustanova u Republici Srpskoj kao i policijskih službenika iz RS zaposlenih u policijskim agencijama na nivou BiH (Državna agencija za istrage i zaštitu, Granična policija BiH, Direkciji za koordinaciju policijskih tijela BiH).

-Može se konstatovati da postoji neusklađenost propisa i da je neophodno da se propisi koji regulišu prestanak radnog odnosa na nivou Bosne i Hercegovine usaglase sa entitetskim zakonima o penzijskom i invalidskom osiguranju. Prema tome, eventualno rješenje navedenih poteškoća treba tražiti u izmjenama Zakona o radu u institucijama BiH u pogledu uslova za prestanak radnog odnosa po sili zakona zbog navršavanja godina života i staža osiguranja – navodi se u odgovoru.

Zakon u Srpskoj

Odredbom člana 41. Zakona o PIO RS propisano je da pravo na starosnu penziju ima osiguranik kada navrši 65 godina života i najmanje 15 godina staža osiguranja.

Članom 42. st. 1. i 2. navedenog zakona propisano je da osiguranik koji nema navršenih 65 godina života ima pravo na starosnu penziju kada navrši 60 godina života i 40 godina penzijskog staža, a osiguranik žena koja nema navršenih 65 godina života ima pravo na starosnu penziju kada navrši 58 godina života i 35 godina staža osiguranja, dok je stavom 3. propisano da, izuzetno od stava 1. ovog člana, pravo na starosnu penziju ima policijski službenik, službenik Sudske policije RS i pripadnik službe obezbjeđenja-policajac kazneno-popravne ustanove u RS kada navrši 40 godina penzijskog staža, bez obzira na godine života.

Radni odnos na nivou BiH

Radni odnosi u institucijama BiH regulisani su propisima koje donosi BiH. Jedan od osnova za prestanak radnog odnosa definisan je odredbom člana 71. stav 1. tačka a) Zakona o radu u institucijama BiH kojim je definisano da radni odnos prestaje po sili zakona kada zaposlenik navrši 65 godina života i najmanje 20 godina staža osiguranja ili 40 godina staža osiguranja, nezavisno od godina života – danom donošenja rješenja.

-Propisi na nivou BiH, koji uređuju radni odnos, odnosno odredbe koje se odnose na prestanak radnog odnosa po sili zakona bi trebale da budu u saglasnosti sa odredbama entitetskih zakona o ostvarivanju prava na starosnu penziju. Međutim, navedeni propisi nisu usaglašeni, pa se može dogoditi situacija da radniku zaposlenom u instituciji BiH prestane radni odnos, a da ne može da ostvari pravo na starosnu penziju – priznaje Egić.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu