Kultura

"Djeca vole da čitaju, ali statuse na društvenim mrežama " Đaci godišnje pročitaju do 10 knjiga, interesuje ih nešto u "šta se ne udubljuju"

Đaci u Srbiji godišnje iz školskih biblioteka pročitaju između sedam i deset knjiga, izjavila je danas, uoči Međunarodnog dana knjige za djecu, predsjednica Društva školskih bibliotekara Srbije Mirjana Radovanović Pejović.

djeca čitaju knjige
FOTO: SNEŽANA KRSTIĆ/RAS SRBIJA

Naravno da postoje i oni drugi, pasionirani čitaoci, za koje knjiga uvijek je danas, uoči Međunarodnog dana knjige za djecu, predsjednica Društva školskih bibliotekara Srbije Mirjana Radovanović Pejović.

– Učenici posljednjih godinu dana mnogo sati provode pred monitorom, prate nastavu, uče i za mnoge knjiga danas više nije prioritetpredstavlja traganje, saznanje, dodatni motiv da istražuju sebe i svijet koji nas okružuje –  rekla je za Tanjug predshednica Društva upitana koliko je epidemija uticala na zainteresovanost djece za knjigu.

Pomalo u šali navodi “djeca vole da čitaju, ali ne ono što bismo mi, roditelji, nastavnici i bibliotekari željeli – čitaju statuse na društvenim mrežama, jer u to ne moraju da se udubljuju”, ali i naglašava da ima đaka koji pročitaju i više od 150 knjiga godišnje, naročito mlađeg uzrasta.

Pročitajte još

Prema njenim riječima, djece i tinejdžera za koje je knjiga prozor u svijet, najbolji prijatelj, nepresušni izvor znanja, najmudriji savjetnik, najstrpljiviji učitelj, trebalo bi da bude još više iz brojnih razloga, a jedan od njih je i taj što čitanje vodi razvoju višeg nivoa mišljenja.

Radovanović Pejović navodi da je u prvom polugodištu, posebno u septembru i oktobru broj učenika koji su išli u školske biblioteke, između ostalog i zbog epidemiološke situacije, bio smanjen za trećinu u odnosu na ranije godine, ali i da se sada slika već popravila.

– Svega 16,4 odsto bibliotekara u trenutnim okolnostima, uspijeva da ostvari sve aktivnosti koje podstiču razvoj kritičkog i logičkog mišljenja i cjelokupan razvoj ličnosti – navela je ona i naglasila da su to podaci koje je Društvo sprovelo širom Srbije prije nešto malo više od mjesec dana.

Međunarodni dan knjige za djecu, ustanovljen je 1967. godine na dan rođenja Hansa Kristijana Andersena, 2. april, kako bi se poslala poruka o važnosti razvijanja ljubavi prema pisanoj reijči još u najranijem djetinjstvu.

U čast autorke “Pipi Duga Čarapa” i promovisanja prava dece na najbolja i najsjajnija djela, Vlada Švedske uvela je nagradu “Astrid Lindgren” koju zovu malom Nobelovom nagradom, a čiji je novčani dio veći od pola miliona dolara.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu