U kojoj mjeri su uskratili posjetu trgovcima i ugostiteljima, pokazaće najnoviji podaci o prometu u Srpskoj i Federaciji BiH.
U Srpskoj je prvi bojkot iznjedrio iznenađujuće podatke, s obzirom na to da je ukupni promet u maloprodaji 31. januara, u poređenju sa 24. januarom, bio veći, i to u značajnijem iznosu. Međutim, za vrijeme drugog, dvodnevnog bojkota, koji je organizovan 7. i 8. februara, u odnosu na prethodni petak i subotu promet je u Srpskoj bio manji za čak 20 miliona KM.
Iako su građani na društvenim mrežama pozivani da zaobilaze i benzinske pumpe, promet naftaša, kako saznajemo, tokom bojkota nije trpio.
Na nekoliko pumpi nam je potvrđeno da građani Srpske i u dane bojkota gorivo toče kao što to i inače rade.
Podsjetimo, vozači tokom godine natoče oko 610 miliona litara goriva. U prosjeku, cijena dizela se kreće oko 2,55, a benzina 2,50 KM po litru.
Iz Grupacije za promet naftom i naftnim derivatima pri Privrednoj komori Srpske potvrdili su da u dane bojkota na pumpama nije došlo do smanjenja prometa.
Rranije su rekli da u potpunosti razumiju građane, ali da distributeri nafte i naftnih derivata nisu prava adresa za njihovo nezadovoljstvo. Podsjetili su da skoro 4 godine posluju sa ograničenim maržama, te da sva njihova zarada po litru goriva iznosi oko 25 feninga.
Naglasili su da su kontrole na pumpama gotovo svakodnevne, te da oni koji krše marže bivaju kažnjeni.
Ipak, naftaši su veoma često meta gnjeva građana, koji su posebno osjetljivi na poskupljenja goriva. Ono što ih, pored cijene, najviše ljuti, jeste dugogodišnja praksa distributera da, čim u svijetu poskupi nafta, i oni naviše koriguju cijene benzina i dizela. A kad nafta pojeftinjuje, sa pojeftinjenjima na pumpama čekaju koliko god mogu, pravdajući se zalihama koje su nabavljene po višim cijenama, te praćenjem dešavanja na berzama u svijetu.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu