Društvo

DOBAR POKAZATELJ STANJA Procenat smrtnosti od korona virusa u BiH trenutno na tri odsto

U BiH trenutni procenat smrtnosti od korona virusa manji je od svjetskog, a kada je u pitanju region BiH se nalazi u "zlatnoj sredini".

DOBAR POKAZATELJ STANJA Procenat smrtnosti od korona virusa u BiH trenutno na tri odsto
FOTO: OLIVER BUNIĆ/RAS SRBIJA

Stručnjaci poručuju da smrtnost ne govori toliko o zdravstvu u državi koliko o kolektivnom imunitetu i snazi virusa, piše Klix.

Trenutni svjetski procenat smrtnosti kod osoba zaraženih korona virusom je 3,43. BiH se sa tri procenta trenutno nalazi ispod svjetskog prosjeka, a u region se još dobro kotiraju Srbija (2,27%), Hrvatska (2,08%) i Crna Gora (1,91%).

– Ti brojevi su relativno dobri za BiH, što znači da se držimo pod kontrolom jer ima i onih kojima je taj broj između pet i 10 – rekao je imunolog Jasenko Karamehić koji je dodao i da procenat letaliteta ne govori nužno ništa o sposobnosti zdravstvenog sistema nego o imunitetu i virulentnosti korona virusa.

Virusolog Šukrija Zvizdić poručuje da je procenat smrtnosti najbolji pokazatelj situacije u državi, jer sve ostalo poput broja zaraženih, testiranih može da se “modificira”, odnosno izmijeni i frizira.

Najbolju situaciju u regionu, očekivano zbog generalno dobre epidemiološke slike, ima Crna Gora (1,91 odsto smrtnost), a najgoru Slovenija (4,99 odsto).

Karamehić pojašnjava da to ni u kom slučaju ne znači da je zdravstveni sistem Slovenije mnogo gori nego u Crnoj Gori ili Bosni i Hercegovini, nego da imaju više ranjive populacije, imunološki diskreditovane.

– Slovenci imaju relativno staru populaciju. Isti slučaj je sa Italijom, Španijom i drugim zapadnoevropskim zemljama. Mnogo je penzionera i zato je veći broj smrtnosti. Mi ipak imamo nešto mlađu populaciju, samim tim do izražaja dolazi naš imunitet. Nikome nije zagarantovano, sve je ovo ruski rulet, ali će statistički mlađe osobe manje umirati – rekao je imunolog Karamehić.

Virusolog Zvizdić ipak govori da procenat smrtnosti donekle može da pokaže situaciju u zdravstvu govoreći da nije logično dnevno u prosjeku imati 40-50 novozaraženih i nekoliko umrlih, ali je u potpunosti saglasan sa konstatacijom da su, kada je ovaj virus u pitanju, stariji najranjivija populacija.

Tokom protekla tri mjeseca u Bosni i Hercegovini je procenat smrtnosti od korona virusa drastično je varirao od nešto manje od tri do preko šest. Naprimjer u prolječe, 1. juna je BiH imala 6,10 procenat smrtnosti koji je tokom ljeta padao pa je tako tokom juna i avgusta procenat pao ispod tri.

Imunolog Karamehić ovo objašnjava periodima kada su ljudi najslabiji i najpodložniji bolestima.

– Imunitet je najjači ljeti zbog kretanja, svježeg vazduha, manje stresa, raznovrsnije ishrane. Sve to utiče da imunitet bude jači. Kako iz ljeta ulazimo u jesen i zimu, sve je drugačije i to itekako ima uticaja, imunitet pada. A najslabiji imunitet je u proljeće nakon što je izmoren načinom života, vremenom i drugim faktorima u jesen i zimu – zaključio je Karamehić.

Virusolog i imunolog su u jednom definitivno saglasni, a to je da se tri odsto možda čini malim brojem, jer to znači da 97 posto zaraženih preživi, ali da kada gledamo realan život “svi umrli imaju svoje ime i prezime, porodicu i to je onda tragedija”.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu