Digitalna Srpska

DOBRO OBRATITE PAŽNJU Otkriveno 40 lažnih ekstenzija za Firefox koje kradu kriptovalute korisnika

Istraživači sajber bezbednosti iz kompanije Koi Security otkrili su više od 40 ekstenzija za Mozilla Firefox koje kradu privatne ključeve i seed fraze korisničkih kripto novčanika.

DOBRO OBRATITE PAŽNJU Otkriveno 40 lažnih ekstenzija za Firefox koje kradu kriptovalute korisnika
FOTO: CNET/YOUTUBE/SCREENSHOT

Ove ekstenzije se predstavljaju kao legitimni alati za novčanike popularnih platformi kao što su Coinbase, MetaMask, Trust Wallet, Phantom, Exodus, OKX, Keplr, MyMonero, Bitget, Leap, Ethereum Wallet i Filfox, rekli su istraživači.

Prema njihovim podacima, ova kampanja traje najmanje od aprila 2025. godine, a nove sumnjive ekstenzije su u Firefox Add-ons prodavnici otkrivene i prošle nedjelje.

Popularnost ekstenzija je često lažna jer im se dodaju stotine lažnih ocjena sa 5 zvijezdica, koje višestruko premašuju broj stvarnih korisnika. Na taj način stvara se iluzija da su ekstenzije bezbjedne i da ih koristi veliki broj ljudi, pa se korisnici lakše odlučuju da ih instaliraju.

Pročitajte još

Napadači u tom cilju koriste iste nazive i logoe zvaničnih verzija novčanika. U slučajevima kada su legitimne ekstenzije otvorenog koda, napadači su jednostavno kopirali originalni izvorni kod, ubacili svoj dio koji izdvaja ključeve i seed fraze sa ciljanih sajtova i prosljeđuje ih na njihov server.

Za razliku od tipičnih fišing prevara koje se oslanjaju na lažne sajtove ili mejlove, ove ekstenzije funkcionišu direktno u korisnikovom pregledaču, što otkrivanje tradicionalnim alatima za zaštitu na uređaju čini mnogo težim.

– Ovaj pristup sa malo truda, a velikim učinkom, omogućio je napadačima da zadrže očekivano korisničko iskustvo i smanje šansu da odmah budu otkriveni – navodi se u izveštaju Koi Security.

Istraživači su u izvornom kodu pronašli komentare na ruskom jeziku, kao i metapodatke iz PDF fajla preuzetog sa komandno-kontrolnog (C2) servera, koji ukazuju na to da iza ove kampanje stoje ruski sajber kriminalci.

Sve ekstenzije, osim MyMonero Wallet-a, Mozilla je u međuvremenu uklonila. Prošlog mjeseca kompanija je najavila da je razvila sistem za ranu detekciju, koji bi trebalo da otkrije i blokira lažne kripto ekstenzije prije nego što postanu popularne i počnu da kradu kriptovalutu od korisnika.

Stručnjaci savjetuju da ekstenzije uvijek preuzimate samo od provjerenih izdavača, kao i da pratite da li mijenjaju ponašanje nakon instalacije, piše Informacija.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu