Politika

DODIKOV ODGOVOR NA IZOLACIJU SA ZAPADA Između američkih sankcija, Orbana i Lukašenka

Dok je za jedne posjeta Milorada Dodika Aleksandru Lukašenku, a prije toga i Viktoru Orbanu, mudra i državnička, za one koji bjeloruskog predsjednika nazivaju „posljednjim diktatorom“ u Evropi, a mađarskog premijera „problematičnim“ članom EU – Dodikovi potezi su višestruko upitni.

DODIKOV ODGOVOR NA IZOLACIJU SA ZAPADA Između američkih sankcija, Orbana i Lukašenka
FOTO: SRNA

Istina, iz Minska, a prije toga iz Budimpešte, mogli smo da čujemo samo pozitivne poruke u kojima nije rečeno bilo šta na štetu BiH i njenih evropskih integracija, s tim što su u centru pažnje ipak bili odnosi Bjelorusije i Mađarske s Republikom Srpskom.

Međutim, Dodikovi kritičari zamjere mu što se u posljednje vrijeme sastaje samo s desničarima, dodajući tu i austrijskog političara Hajnca Kristijana Štrahea, dok je istovremeno u nemilosti zapadnih lidera.

Ipak, ne može se zanemariti činjenica da i Orban i Lukašenko uživaju povjerenje svojih građana prvi, između ostalog, radikalnom politikom prema migrantima i stranom uticaju, a drugi vještim balansom između Rusije i Brisela i ekonomskim rastom Bjelorusije. Po cijenu kršenja ljudskih prava, cenzure u medijima, zatvaranja političkih neistomišljenika.

Foto: Srna
Foto: Srna

Iskusni jugoslovenski i srpski diplomata Vladislav Jovanović za Srpskainfo tvrdi da Dodik, BiH i Srpska od ovih posjeta ipak mogu da imaju samo korist.

– U kontekstu evropskih integracija, to ne bi trebalo da ima negativne posljedice, prije svega zato što je daleko dan kada će BiH biti član EU. Ako ostatak BiH ne želi da ima korist od dobrih odnosa s tim zemljama, to je njihova odluka, mada svi mogu da profitiraju budući da je Bjelorusija ekonomski vrlo prosperitetna zemlja. Taj priljepak da se radi o tzv. tvrdim ili totalitarnim režimima pada u vodu. Takvih režima ima svugdje na zapadu. Kada god donesu neku bespravnu odluku, to je autoritaran način odlučivanja, koji nema veze sa demokratijom – smatra Jovanović.

FOTO: N1/RAS Srbija
FOTO: N1/RAS Srbija
Vladislav Jovanović

Kada je riječ o Mađarskoj, kaže da je to ekonomski čvrsta zemlja, dobro organizovana, koja ima snažno izražene nacionalne ciljeve.

Pročitajte još

– To što se ne slaže sa centralističkom politikom Brisela, koji hoće da vlada, a ne da organizuje saradnju, druga je stvar. Viktor Orban ima pristup Trampu, čak ima i prijateljski odnose s njim. Ne bih ja njega tek tako diskvalifikovao iz reda uticajnih. Sve to može da koristi, tim prije što postoji neka vrsta opstrukcija na Zapadu prema Dodiku. Oni se nisu otvorili prema njemu, ali nije on kriv zbog toga. Svaki poziv treba prihvatiti i svuda graditi mostove za bolje razumijevanje i saradnju. Ako to hoće Amerika, Britanija ili uticajne zemlje EU, neka pozovu Dodika. Ja sam uvjeren da će on rado otići i doprinijeti poboljšanju odnosa s njima – tvrdi Jovanović.

Ipak, da li u tome ima i Dodikove „krivice“ u smislu okretanja leđa zapadnim partnerima u korist istočnih?

– Nema. On mora da traži izlaz iz nametnute izolacije. To je neminovno u svakoj sličnoj situaciji. Oni ako žele da utiču na neku političku ličnost, onda sa njom održavaju kontakte na ravnopravnim osnovama, a ne da se postavljaju uslovi nadmoćnog aktera koji ima sva ovlaštenja, uključujući i ono da kažnjava. Koliko god Dodik bio temperamentan, ponekad eksplozivan, on je principijelan i sa njim se mogu njegovati odnosi na toj osnovi. On ne traži ništa više neko nego poštovanje – zaključuje Jovanović.

Istovremeno, direktor Centra za regionalizam iz Novog Sada Aleksandar Popov smatra da sastanci sa Orbanom i Lukašenkom „sigurno neće popraviti Dodikov imidž“.

Foto: RAS arhiva
Foto: RAS arhiva

– Obzirom da je u funkciji predsjedavajućeg Predsjedništva BiH, bilo bi korisnije da je intenzivirao komunikaciju sa značajnijim evropskim državama, imajući u vidu da je BiH pretedent da ozbiljnije krene na evropski put. Postavlja se pitanje koji je interes BiH za takve posjete, jer je riječ o dva autoritarna režima koja ne veže bog zna šta veliko za BiH i koja malo mogu pomoći na planu rješavanja unutrašnje krize, a da ne govorimo o evrointegracijama – kaže Popov za Srpskainfo.

On podsjeća da je Dodik „u zavadi sa Zapadom“ još od vremena kada je bio premijer RS, kada je „grubim riječima udarao kontru Zapadu, posebno Amerikancima, još u periodu kada je Rafi Geegorijan bio zamjenik visokog predstavnika u BiH“.

– Tako je i dospio na crnu listu Amerikanaca, koji imaju još neke razloge zbog kojih su ga tamo stavili. To sada ima reperkusije na obavljanje njegove dužnosti predsjedavajućeg – zaključuje Popov.

Za volanom autobusa

Predsjedavajući Predsjedništva BiH boravio je u trodnevnoj posjeti Bjelorusiji, gdje se sastao sa rukovodstvom te zemlje, učestvovao na otvaranju Evropskih sportskih igara u Minsku, posjetio Nacionalnu biblioteku, kao i fabriku automobila „Maz“, gdje je sjeo za volan autobusa.

Foto: Predsjedništvo BiH
Foto: Predsjedništvo BiH
Dodik u "Mazu"

Dodik je rekao da je sa Lukašenkom razgovarao o načinima uspostavljanja sveobuhvatne saradnje Bjelorusije sa BiH i Srpskom i pozvao ga da posjeti BiH. Dodik je za RTRS naveo i da Lukašenko smatra da je neophodno održati stabilnost, mir, dobru saradnju i privredni razvoj među različitim zemljama.

– Dogovorili smo se da formiramo zajedničku delegaciju ili mješovitu komisiju na različitim nivoima kako bi se utvrdile mogućnosti razvoja u različitim sektorima informacionih tehnologija i poljoprivredne kooperacije u proizvodnji poljoprivrednih mašina, za šta imamo određena iskustva i kooperante – precizirao je Dodik.

Predsjednik Belorusije istakao je da ova zemlja i BiH mogu imati mnogo razvijenije odnose, te da je u vezi sa tim veoma značajna posjeta Milorada Dodika, objavila je Novinska agencija Bjelorusije Belta. Lukašenko je naglasio da je počastvovan zbog posjete Dodika Minsku, podsjetivši na njihov susret prije 19 godina u Izraelu.

– Žalosno je što se rijetko sastajemo, ali je dobro da smo se konačno sreli, i to u pravo vrijeme – naglasio je Lukašenko.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu