Društvo

"Dok odvojim za lijekove i račune, najmanje mi ostane za hranu” Život građana Srpske postao sve skuplji, za mnoge i VOĆE POSTALO LUKSUZ

Kako nam je stigla sezona grijanja, sa njom je tradicionalno započela i sezona prehlada i gripa, dolaskom zime dolazi do pada imuniteta zbog čega postajemo podložniji virusima i bakterijama i češćim respiratornim infekcijama.

prodaja voća i povrća na banjalučkoj tržnici
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Ovo je doba godine kada se voće posebno preporučuje i kada igra veliku ulogu u jačanju imuniteta, ali kako je život građana Srpske postao sve skuplji, za mnoge je voće postalo luksuz.

Svjedoci smo da budžet jednog domaćinstva jedva pokriva osnovne životne troškove, jer je cijena brojnih namirnica skočila i za račune se odvaja sve vise novca, a primanja skoro da su ostala ista, tako da je mnogima kupovina voća zadnja stavka na spisku.

prodaja voća i povrća na banjalučkoj tržnici
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Uzimajući sve ovo u obzir obišli smo markete i banjalučku pijacu i provjerili kako se kreću cijene voća i povrća.

Na banjalučkoj pijaci cijene voća i povrća su nešto povoljnije nego u marketima, ali građani koje smo sreli najviše su samo razgledali i tek pojedini zastali i pazarili.

Pročitajte još

– Sve je preskupo, pogotovo nama sa malim primanjima. Došao sam da kupim voće, ali uzeću svega po malo, tek toliko da probam i dušu okrijepim – rekao je za Srpskainfo penzioner Dušan, kojeg smo sreli na pijaci u Banjaluci.

Kako kaže djed Dušan, dok odvoji za lijekove i račune, najmanje mu ostane za hranu, ali da ima djecu koja mu pomognu koliko mogu.

“Ponuda bogata, a kupaca malo”

Trgovci kažu da kupaca ima, ali da ljudi najčešće kupuju na malo, i da je rijedak slučaj da građani pazare pune kese.

– Ponuda bogata, ali je kupaca malo, njima je skupo, a mi ne možemo sniziti cijene više, tako da niko nije posebno zadovoljan, ali guramo nekako i nama je ovo posao od kojeg zarađujemo za život, tako da razumijem i građane – rekla je jedna prodavačica.

Na banjalučkoj pijaci, mandarine koštaju od 1,50 do 2,50 KM, bijelo grožđe je pet maraka. Ljubitelji kestena moraće da izdvoje od osam do 10 KM po kilogramu za ovu jesenju poslasticu.

prodaja voća i povrća na banjalučkoj tržnici
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

– Kilogram mahuna košta pet KM, krompir je tri KM, mrkva 2,50 KM, a paprike su dosta pojeftinile, one su sada dvije marke po kilogramu. Cijena pasulja varira od sedam do devet KM – rekao je jedan trgovac.

U marketima su cijene voća i povrća veće nego na pijaci, tako da će kupci za kilogram bijelog grožđa morati da odvoje od 7,95 do 8,65 KM, narandže možete naći od 2,95 do 4.25 KM.

Limun je nešto jeftiniji nego prethodnih godina tako da sada u marketima kilogram košta 1,95 KM.

Cijena jabuka se kreće od 1,70 pa do 2,75 KM, kruške koštaju 4,75 KM, a banane od  2,50 do 3,25 KM, kilogram kivija možete kupiti za 4,95 KM.

Paprene i cijene povrća

I cijene povrća su paprene u marketima, paradajz košta od 3,50 do čak sedam KM, paprike od tri do 4,80 KM, zelena salata je pet maraka,

Cijena graha je povoljnija nego na pijaci, tako da kilogram košta od 5,95 do 6,65 KM, kilogram praziluka možete naći za 2,95 KM.

– Kada planiram kupovinu, na spisak prvo stavim osnovne životne namirnice, povrće je neophodno i bez obzira na cijenu to je obavezno na spisku, a na kraju koliko mi ostane onda kupim i voće – rekla je Mirjana K. koju smo sreli u jednom marketu na odjelu sa voćem.

Pijačni barometar

Banane – 3,00 KM

Mandarine – 5 KM

Bijelo grožđe – 5 KM

Jabuke – od 1,50 do 2,00 KM

Limun – od 1.95 do 2,50 KM

Kesten – od osam do 10 KM

Krompir – 3 KM

Crveni luk – 2 KM

Kupus – 1,20 KM

Mrkva – 2,50 KM

Mahune – 5 KM

Paprike – 2 KM

Pasulj od 7 do 9 KM

Bonus video

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu