Biznis

Dok vi spavate, vaš novac gubi vrijednost: Evo zašto držanje novca na tekućem računu nije uvijek dobra ideja

Koliko novca bi trebalo držati na tekućem računu? Previše novca može donijeti i probleme. Kada ga je previše – i šta tada učiniti?

novčanice evra
FOTO: NIKOLA MORAČA/RINGIER

Neki ljudi na računu drže samo onoliko koliko im je potrebno za tekuće troškove. Drugi svjesno ostavljaju veće iznose kako bi uvijek bili likvidni. Ali postoji li opšta preporuka koliki iznos štednje na tekućem računu ima smisla?

Odgovor je: da, postoji granica iznad koje držanje novca na tekućem računu više nije korisno. Zašto je to tako i koliki je prosečan iznos na računima u Njemačkoj – pročitajte u nastavku.

Prosječni iznosi na tekućim računima (Njemačka, 2023):

16–24 godine: oko 1.400 evra25–34 godine: oko 2.200 evra35–44 godine: oko 2.600 evra45–54 godine: oko 3.300 evra55–64 godine: oko 3.100 evra75+ godina: oko 4.200 evraNaravno, ovo su samo prosečne vrijednosti – šta je normalno zavisi od navika, prihoda i finansijske strategije. Mnogi ne drže veće iznose na tekućem računu, već ih ulažu ili prebacuju na štedne račune.

Pročitajte još

Zašto prevelik iznos može biti loš?

Tekući račun pruža osjećaj sigurnosti, ali novac koji tamo stoji – ne donosi nikakvu dobit. Inflacija s vremenom smanjuje njegovu vrijednost, a tekući računi uglavnom ne nude nikakvu kamatu.

Zato stručnjaci savjetuju da višak novca uložite ili ga bar prebacite na štedni ili oročeni račun gdje će vam donijeti određeni prinos.

Koliko novca je optimalno imati na računu?

Račun treba da služi za mjesečne prihode i rashode, a pametno je imati sigurnosnu rezervu za iznenadne troškove.

Na primjer, ako vam mjesečni troškovi iznose 2.000 evra, dodajte još 500–1.000 evra kao rezervu. Sve iznad toga može se bolje iskoristiti kroz ulaganja ili štednju sa kamatom. Oni sa promjenljivim prihodima ili neredovnim većim troškovima mogu držati nešto veću rezervu.

Pametna raspodjela novca

Tekući račun je neophodan za svakodnevne finansije, ali nije dobar za dugoročnu štednju. Onaj ko drži veće sume na računu, gubi na kupovnoj moći zbog inflacije.

Zato se preporučuje:

Hitni fond na štednom računu (sa dnevnom dostupnošću).

Dugoročna štednja kroz oročene depozite, investicione fondove ili akcije.

Pametan finansijski plan pomaže vam da vaš novac radi za vas – umjesto da miruje, piše Feniks.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu