Djevojčica Ikra, podlijegla je višestrukim povredama u bolnici prošle srijede. Preliminarna policijska istraga je pokazala da je bila mučena.
Slučaj u Ravalpindiju izazvao je veliki gnijev na mrežama, a korisnici su svoje nezadovoljstvo izrazili objavama koje imaju hešteg #justiceforikra. Objave su skupile desetine hiljada pregleda i ponovo pokrenule debatu o dječijem radu i maltretiranju radnika u domaćinstvu.
Zakoni koji se odnose na dječiji rad mogu da se razlikuju širom zemlje, ali djeca mlađa od 15 godina ne mogu biti zaposlena kao radnici u provinciji Pendžab.
– Osjećao sam se potpuno slomljeno iznutra kada je umrla – rekao je Ikrin otac Sana Ulah za BBC.
Rekao je da je prošle srijede primio poziv iz policije u vezi Ikre. Kada je odjurio u bolnicu, vidio je Ikru kako leži na krevetu, bez svijesti. Umrla je nekoliko minuta kasnije.
Ikra je sa poslom sobarice počela još kao mala djevojčica, imala je svega osam godina. Njen otac, 45-godišnji farmer, rekao je da ju je poslao da radi jer je bio u dugovima. Nakon što je radila kod nekoliko poslodavaca, prije dvije godine je otišla da radi za par, koji ima osmoro djece. Zarađivala je oko 23 funte (28 dolara) mjesečno.
Policija je saopštila da je Ikra bila optužena za krađu čokolade od svojih poslodavaca, dodajući da je preliminarna istraga pokazala da je prije smrti bila mučena.
Policija takođe kaže da postoje dokazi o učestalom zlostavljanju. Slike i video-snimci do kojih je došao BBC prikazuju višestruke prelome njenih nogu i ruku, kao i ozbiljnu povredu glave. U toku je obdukcija kako bi se procijenio puni stepen njenih povreda, a policija je za BBC rekla da još čeka konačan ljekarski izvještaj.
– Srce mi plače krvavim suzama. Koliko je osoba svakodnevno izloženo nasilju u svojim domovima za trivijalni posao od nekoliko hiljada? – aktivista Šehr Bano napisao je na društvenoj mreži Iks.
“Koliko će siromašnih ljudi koji će nastaviti da spuštaju svoje kćerke u grobove na ovaj način?”, dodao je.
Drugi su istakli da je njeno ubistvo navodno izazvalo nešto tako minorno.
“Umrla je zbog čokolade?” upitao je jedan pakistanski korisnik na Iksu.
“Ovo nije samo zločin, to je odraz sistema koji omogućava bogatima da tretiraju siromašne kao da su za jednokratnu upotrebu”, rekao je drugi.
Iskrini poslodavci, Rašid Šafik i njegova supruga Sana, uhapšeni su, zajedno sa učiteljem Kurana, koji je radio za porodicu. Učitelj je doveo Ikru u bolnicu i otišao nakon što je bolničkom osoblju rekao da je otac djevojčice umro, a da njene majke nema. Ikrin otac kaže da želi da se “kažnjavaju oni koji su odgovorni za smrt moje kćerke”.
Uprkos negodovanju javnosti, takvi slučajevi obično izazivaju, oni se obično rješavaju van suda i rijetko je da osumnjičeni budu uspješno procesuirani.
U 2018. godini, sudija i njegova supruga osuđeni su na tri godine zatvora zbog mučenja svoje tada desetogodišnje sluškinje u slučaju koji je bio veoma popularan i izazvao ogorčenje širom zemlje. Ali kasnije su im kazne smanjene na godinu dana.
Tajaba je pronađena sa teškim povredama, za koje je pakistanski Institut medicinskih nauka kasnije rekao da su u pitanju bile opekotine šaka i stopala. Na slikama devojke se takođe vide posekotine i modrice na licu, kao i natečeno levo oko. Ona je tužiocima rekla da je pretučena jer je izgubila metlu.
Prema pakistanskom zakonu, žrtve ili njihove porodice imaju pravo da oproste osumnjičenima za niz teških zločina. Da bi to uradili, na sudu moraju izjaviti da opraštaju osumnjičenom “u ime Boga”.
U stvarnosti, primarni motiv tog “oprosta” obično je finansijski, a plaćanje žrtvama nije protivzakonito.
Prema podacima Dečjeg fonda Ujedinjenih nacija (Unicef), oko 3,3 miliona djece u Pakistanu radi. Štaviše, žene i mlade devojke čine ogromnu većinu od 8,5 miliona pakistanskih kućnih radnika, prema Međunarodnoj organizaciji rada (ILO).
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu