Društvo

Doktor Predrag Kon ide u penziju "Ponedeljak mi je poslednji dan na poslu"

Odlazim u penziju, ponedeljak, 26. decembar, zvanično mi je poslednji dan na poslu. Osjećanja su mi pomiješana. Nije mi žao, daleko od toga, radujem se. Međutim, odlaskom u penziju neću naglo zakržljati. Sposoban sam da pružim još, ali stvarno više neću da radim iz čistog entuzijazma, nego za honorare.

Doktor Predrag Kon ide u penziju "Ponedeljak mi je poslednji dan na poslu"
FOTO: MARKO ĐOKOVIĆ/RINGIER

Ovako kaže epidemiolog prim. dr Predrag Kon (67), čovjek koji će još tri dana biti savjetnik u Zavodu za javno zdravlje Beograd, a koji je bivši član Kriznog štaba za borbu protiv kovida i rezervni sanitetski potpukovnik.

Na pitanje da li je na to uticala izjava ministarke zdravlja, da stariji zaposleni nakon stečenog uslova treba da idu u penziju, Kon je rekao.

– Usklađujem se sa odlukama države, a ako one dolaze od ministarke zdravlja, smatram da ni u kom slučaju ne treba da stojim na putu. Sama činjenica da je to postalo javno, da su počeli da se pišu spiskovi ko treba u penziju, za mene je bio poziv da se priklonim takvoj odluci.

On je dodao da mu je neko “sugerisao” da se spakuje, ali nije htio da otkrije o kome se radi, i dodao da je to u suštini njegova odluka.

Prema njegovim riječima, 26. decembra će se pozdraviti sa saradnicima i pripremiti dokumentaciju da preda Fondu PIO.

– Nemam, ništa nikada nisam radio ispod žita. Javno idem u penziju i od 26. decembra mijenja se moj profesionalni odnos prema radu – rekao je Kon.

On je cjelokupnu karijeru opisao u jednoj rečenici kao “borbu s vetrenjačama”.

– Punih 40 godina nije uspjelo da dopre do svijesti društva značaj institucija javnog zdravlja i borbe za očuvanje narodnog zdravlja. Ljudi ne znaju šta radi epidemiolog, niko nas ne vidi sve dok ne dođe kriza. Tad svi viču “Upomoć”. Degradacija preventivne medicine najbolje se vidi kroz finansiranje. Ne mogu direktori zavoda da se bore svakog mjeseca kako će podijeliti plate, dok ostali, kliničari, mirno dočekuju plate iz budžeta.

Podsjetimo, Kon je bio član Kriznog štaba za suzbijanje zarazne bolesti Covid-19, koji je u martu 2020. formirala Vlada Srbije, piše Kurir.

U jeku pandemije korona virusa na Fejsbuku objavio kako je vrijeme da se povuče i prepusti drugima da vode pandemiju, a na taj potez su ga, kako je objasnio, naveli napadi na njega i Krizni štab. Međutim, ubrzo, a nakon sastanka sa predsednikom Aleksandrom Vučićem i premijerkom Anom Brnabić saošteno je da je dogovoreno da Kon nastavi da vodi tim epidemiologa i da se do kraja sa svojim timom izbori protiv pandemije covid-19 u Srbiji.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu