Biznis

Domaći građevinci koji rade u Njemačkoj u problemu: Kriza smanjila poslove, prijeti i OTPUŠTANJE RADNIKA

Domaći neimari, koje izvode grube građevinske radove u njemačkim metropolama, suočeni su sa smanjenjem obima poslova i do 30 odsto zbog pada stanogradnje usljed ekonomske krize u toj evropskoj zemlji, ali je pozitivno, ističu stručnjaci, što se problemi nisu prelili na gradilišta u Republici Srpskoj, jer u sektoru nema zastoja.

građevinci
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Procjenjuje se da će ove godine, prvi put poslije ekonomske krize iz 2008. godine, doći do masovnijih otpuštanja radnika u građevinskoj industriji Njemačke te da bi bez posla moglo ostati oko 10.000 građevinaca.

– Komercijalna i javna gradnja 2023. zabilježili su blagi pad prodaje, ali je u stambenoj gradnji taj pad 12 odsto. Pretpostavljamo da će ove godine prodaja stanova pasti za dodatnih 12 odsto – rekao je generalni direktor udruženja građevinske industrije HDB Tim-Oliver Miler.

Na pomenute probleme u Njemačkoj nisu imune građevinske kompanije koje u Njemačkoj na osnovu detašmana izvode radove. Sekretar Udruženja građevinarstva i industrije građevinskog materijala pri Privrednoj komori RS Mile Petrović kaže da su problemi u Njemačkoj počeli sredinom 2023. godine i da je pad investicija između 25 do 30 odsto.

Riječ je o investicijama koje se odnose na oblast stanogradnje. Gradnja nije stala, ali je obim smanjen što se u velikoj mjeri odražava na naše firme koje se bave grubim radovima. Narudžbe za poslove su smanjene za oko 30 odsto i veoma teško dolaze do novih ugovora. S druge strane, naše firme koje u Njemačkoj vrše montažerske i elektroinstalaterske radove za sada nemaju problema, intenzitet poslova je možda čak i veći nego lani, jer se privode kraju objekti čija je gradnja započeta u nekom ranijem periodu. Ukoliko se kriza produbi svakako da će i oni biti u problemu – pojasnio je Petrović. On je dodao da će Njemačka, kako bi pogurala građevinski sektor, povećati ulaganja u infrastrukturne projekte koji se odnose na javne ustanove, bolnice, škole, kao i puteve.

Pročitajte još

– Naše kompanije na tim gradilištima mogu biti podizvođači,  iako se većinom oslanjaju na privatne investicije. Pozitivno je što se njemački investitori trude da sačuvaju naše firme, jer su se svojim radom dokazale na Zapadu. Najavljeno je smanjenje kamatnih stopa i očekujem da je to prvi korak ka oporavku tržišta – naglasio je Petrović.

Kada je u pitanju tržište Srpske, Petrović kaže da sektor građevinarstva posljednjih godina bilježi konstantan rast, te da će, po svemu sudeći, i ove godine intenzitet gradnje biti nastavljen istom dinamikom.

– Kriza u sektoru na domaćem tržištu se trenutno ne osjeća. Evidentno je blago smanjenje potražnje za stanovima, ali to se može pripisati ovom mjesecu jer je tako inače na početku godine – rekao je Petrović, piše Glas Srpske.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu