Društvo

Domaći inovatori nižu zlatne uspjehe, a nemaju ni marku podrške od BiH

Na svjetskoj izložbi inovacija "Arca", završenoj u Zagrebu, zlatnom medaljom nagrađena je inovacija tuzlanskog istraživačkog kvarteta "Smanjenje emisije CO2 u procesu proizvodnje cementa i sode".

Domaći inovatori nižu zlatne uspjehe, a nemaju ni marku podrške od BiH
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Sva četvorica autora su tehnolozi: prof. dr. sc. Zehrudin Osmanović; doc. dr. sc. Nedžad Haračić; mag. sc. Nisad Avdić i Damir Mulamehmedović, saopštili su iz Asocijacije inovatora BiH ponosni na uspjehe svojih članova.

– Da je kakve sreće, pa da narodnim dobrima ove zemlje upravlja “vlada eksperata”, kako se često nazivaju vlade sposobnih ljudi uglavnom kratkoročnog mandata, ali dugotrajnog dobrog učinka – gdje bi bio kraj snazi privrede BiH – poručili su iz Asocijacije inovatora BiH, napominjući da ove godine nisu dobili ni marku podrške iz budžeta.

Jedinstvena srebrna medalja u Zagrebu, uručena je magistarki građevinskih nauka, koja je ovo zvanje stekla u SAD, Sarajki Dragani Janković, za svoj komplementarni dvočlani opus “Cilindrična alatka za brušenje i poliranje tankih uzoraka” i “Kalup za izlijevanje tankih uzoraka”.

Srebro je dobila i magistarka ekonomskih nauka, Amra Halilović, takođe iz Sarajeva, za “Elektro-roletnu za zaštitu od insekata i glodara”, kao i Milan Karamatić, iz Posušja, za “Alatku za branje voća sa viših grana”.

Jedan od najplodotvornijih i najnagrađivanijih inovatora BiH, Ljubušak Sašenko Sadiković, takođe je dobio srebrnu medalju, ovog puta za inovaciju koja ublažava olujne bočne udare sa strana, prilikom spuštanja aviona duž slijetne piste. Ovi vjetrovi dostižu brzinu i do 250 kilometara na čas.

Bronzanom medaljom nagrađena je i Elma Selimbašić, studentkinja iz Kladnja koja je izumila “Uređaj za liječenje i zaštitu životinja na daljinu”, a prijavu za priznanje patenta podnijela je i Svjetskoj organizaciji za zaštitu intelektualnog vlasništva.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu