Povelje, zahvalnice i pohvale zaslužnim pojedincima i kolektivima dodijeljene su večeras na svečanoj akademiji povodom 4. februara, Dana opštine Mrkonjić Grad.
Povelju u Dodikovo ime preuzeo je njegov savjetnik Radovan Kovačević, koji je svim građanima i rukovodstvu ove opštine prenio pozdrave srpskog člana Predsjedništva koji je bio spriječen da dođe večeras i preuzme priznanje.

Kovačević je poručio da je Mrkonjić Grad jedna od najstabilnijih i najusješnijih opština u Republici Srpskoj.
– Često čujemo za nekoga ko je uspješan da je počeo od nule, a Mrkonjić Grad 4. februara 1996. godine nije počeo od nule, počeo je iz debelog minusa u svakom smislu, što u ljudskom, finansijskom, infrastrukturnom. Međutim, Mrkonjić Grad je danas jedan od najboljih primjera u Republici Srpskoj – rekao je Kovačević novinarima.
On je istakao da je bilo potrebno mnogo rada, te da je bitno da su institucije Srpske uvijek bile na raspolaganju Mrkonjić Gradu i njegovim stanovnicima.
– Za to su i te kako zaslužni i današnji predsjedavjući Savjeta ministara Zoran Tegeltija, koji je nekada bio načelnik ove opštine, ali i drugi načelnici koji su ranije vodili i danas vode opštinu – naglasio je Kovačević i dodao da će ova opština i u budućnosti imati značajnu podršku institucija Srpske.
Dobitnik povelje Rodoljub Trkulja istakao je da je nagrada za njega veliko iznenađenje i da je izuzetno zahvalan.
Povelju opštine Mrkonjić Grad sa zlatnim simbolom opštine dobilo je i Zavisno preduzeće “Hidroelekrane na Vrbasu” za zuzetna ostvarenja, dok je Povelja zaslužnog građanina sa zlatnim simbolom opštine Mrkonjić Grad posthumno dodijeljena Slobodanu Udovičiću za izuzetan doprinos u razvoju opštine.
Zahvalnica je dodijeljena posthumno i profesoru Slavku Saviću za značajna ostvarenja u oblasti privrede (pčelarstva).
Pohvalom su nagrađeni volonteri opštinske organizacije Crvenog krsta za značajna ostvarenja u oblasti humanitarnog rada.
Direktor “Hidroelekrana na Vrbasu” Goran Milanović rekao je da su krajem prošle godine hidroelektrane proslavile 40 godina rada i da je ovo priznanje došlo u pravom tenutku kao dokaz da su u proteklim godinama izuzetno dobro radili.
– Pored redovnog rada koji podrazumijeva rad na proizvodnji električne energije i razvijanju novih postrojenja, mi smo se trudili da se ponašamo i kao društveno odgovorno preduzeće – istakao je Milanović.
Svečana akademija, koju je pratio bogat kulturno-umjetnički program, je samo jedan u nizu događaja posvećenih obilježavanju Dana opštine, koji se ustanovljen u znak sjećanja na 4. februar 1996. godine, dan kada su se njeni stanovnici vratili na svoja ognjišta poslije petomjesečnog izbjeglištva.

Načelnik opštine Mrkonjić Grad Dragan Vođević podsjetio je da je ova opština pretrpjela velika stradanja u toku proteklog rata.
– Naš narod je pokazao hrabrost i uspjeli smo u ovih 26 godina da obnovimo naš grad, crkve, objekte, kuće, fabrike i da se vratimo i ostanemo i opstanemo na svojim ognjištima – naveo je Vođević.
Obilježavanje Dana opštine počelo je sinoć godišnjim koncertom kulturno-umjetničkog društva “Petar Prvi Karađorđević Mrkonjić”.
U kapeli Svetog apostola Marka sutra će biti služen parastos za sve stradale u proteklom ratu, nakon čega će brojne delegacije položiti vijence kod spomen-obilježja masovne grobnice u pravoslavnom groblju, kao i kod centralnog spomen-obilježja na Trgu srpske vojske.
U Mrkonjić Gradu otkrivena je jedna od najvećih grobnica u Republici Srpskoj u proteklom ratu u kojoj je pronađeno 181 tijelo žrtava, a u manjim grobnicama još 176 tijela civila.
Tokom 117 dana hrvatske agresije porušeno je i zapaljeno više od 2.000 stambenih objekata, dok je 6.000 kuća oštećeno i opljačkano. Ratna šteta procijenjena je na 670 miliona KM. Iako se zna ko su počinioci, za zločine u Mrkonjić Gradu niko nije odgovarao.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu