Magazin

Dosadne i nepodnošljive: Smrdibube mrze jednu stvar, AKO POPRSKATE OVO više vam neće dolaziti

Sezona smrdibuba kreće i ljudi već počinju da se žale na njih. Ovi insekti su u potrazi za toplim i suvim mjestima, pa ulaze u naše domove kako bi se sakrili od hladnoće.

smrdibuba
FOTO: SRPSKAINFO

U kuće i stanove ulaze kroz pukotine na fasadi ili u bilo koji prostor koji nije dobro izolovan, zato prvo što biste trebali učiniti kako biste spriječili njihov ulazak u svoj dom je sanacija spoljašnjih oštećenja.

Baštovani znaju trik s otopinom sode bikarbone u vodi kojom prskaju biljke, a u narodu se vjeruje da smrdibube bježe od mirisa bijelog luka i mente pa te namirnice treba staviti u blizini ulaznih vrata, prozora i na druga mjesta kroz koje dosadne bube mogu proći. Druga, a možda i bolja opcija je da u vodu ulijete nekoliko kapi eteričnog ulja paprene metvice i sa spoljne strane poprskate prozore, ulazna i balkonska vrata.

Nemojte ih ni na koji način ubijati ili plašiti, jer kad se osjete ugrožene, smrdibube ispuštaju odvratan miris. Nemojte ih dirati rukama, već uzmite papir ili rukavice, lagano ih uhvatite i izbacite.

Šta privlači smrdibube

Pročitajte još

Privlači ih toplina i svjetlost a možete ih vidjeti i u proljeće dok izlaze iz stanja zimovanja sličnog hibernaciji.

Ulaze kroz pukotine oko prozora, vrata, obloga, komunalnih cijevi, iza dimnjaka i ispod streha. Privlači ih svjetlo koje dopire kroz prozore i ponekad se mogu pronaći kako gmižu po zidovima ili zavjesama u blizini osunčanih prozora.

Takođe, privlači ih hrana, uključujući voće i povrće. Smrdibube ne mogu da odole voću, povrću i biljkama koje proizvode sok ili nektar.

Prirodan način da se riješite smrdibuba

Ako ste ikada imali posla sa smrdibubama u svom vrtu ili u kući znate koliko mogu da budu dosadne. Srećom, postoji prirodan način da ih se riješite bez upotrebe hemikalija koje mogu biti štetne za biljke i okolinu.

Evo šta vam je potrebno:

– Voda: 1 litra

– Sirće: 2 šoljice

– Eterično ulje paprene metvice: 10 kapi

Sve sastojke dobro izmiješajte u prskalici pa pronađite mjesta gdje se bube najviše zadržavaju – to su obično lišće i cvijeće biljaka.

Poprskajte biljke: biljke temeljito poprskajte, posebno pazeći na donju stranu lišća, gdje se često skrivaju. Ponovite postupak svaka tri dana ili nakon kiše, prenosi Blic.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu