Magazin

Dostizali su dužinu od 6 metara: Pronađeni ostaci krokodila starog 17 miliona godina

Istraživači su otkrili ostatke gmizavca starog 17 miliona godina, izumrlog srodnika današnjih vrsta krokodila i aligatora, u najvećem poljskom rudniku uglja.

Krokodil
FOTO: BRIAN CASSEY/EPA

Pronađeni su fosili dijelova lobanje, zuba, skeleta, a preliminarne analize sugerišu da se radi o vrsti krokodila koji pripada porodici gavijala koja je živjela u doba miocena. Inače, kako su istraživači naveli, ovo je najsjevernije stanište koje su naseljavali krokodili.

Tim poljskih i čeških istraživača otkrio je fosile na ovom području, a rezultate svojih istraživanja objavio je u naučnom časopisu “Acta Palaeontologica Polonica”.

Pronađeni fosilni ostaci krokodila, po mišljenju stručnjaka, pripadaju vrsti diplocynodon, izumrlom redu gmizavaca.

Fosil, fragment kožnog oklopa poznat kao osteoderm, pronađen je u junu 2023. godine u sedimentima na dnu jezera u rudniku Belhatov, koji snabdijeva najveću poljsku i evropsku termoelektranu na ugalj.

– U početku je otkriće ličilo na običan komad kosti. Tek kada smo ga secirali i pogledali njegovu drugu, veoma karakterističnu stranu, više nije bilo sumnje da je u pitanju dio krokodilske kože – rekao je Marćin Gorka sa Geološkog fakulteta u Varšavi za poljske medije.

Sa prečnikom od samo 30 milimetara, sićušni fosilni fragment je bilo teško uočiti na ogromnom kopu u rudniku. Fosil se čuva u Muzeju Geološkog fakulteta Univerziteta u Varšavi, prenosi RTS.

Ovo otkriće predstavlja najsjeverniji pronađen fosil krokodila iz doba miocena koji je ikada zabilježen, mada su stariji ostaci iz perioda krede otkriveni na teritorijama do Švedske.

Miocen je bio geološka perioda koja je bila topla i vlažna, sa temperaturama koje su po procjenama bile više za par stepeni Celzijusa nego danas, a to je pogodovalo bujnoj vegetaciji i raznolikosti faune.

Krokodili miocena dostizali su dužinu veću od šest metara, i manji slatkovodnido tri metra dužine.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu