Danas, 25 godina kasnije, priča o životnim izazovima, mentalitetu Njemaca i nezaboravnim iskustvima.
Dragana je skupila novac za kartu i krenula iz Osijeka prema Njemačkoj, ali vozač autobusa je tražio dodatnih 20 njemačkih maraka za prtljag i takse.
Ostavljena bez izbora, pomoć je potražila na pijaci, gdje joj je nepoznata žena pozajmila novac. Kada je stigla, bez znanja jezika i s teškim koferom, lutala je dok nije našla mjesto gdje će raditi kao kuvarica.
– Njemački nisam znala ni riječ, ali sam se učlanila u rukometni klub i kroz druženje naučila jezik – prisjeća se Dragana.
Novi mentalitet i ljubav prema disciplini
Njemačka ju je naučila disciplini i razdvajanju otpada, što je u početku smatrala čudnim. U restoranu gdje je radila, gazdin sin je predložio da se uda za njemačkog gosta Rolfa kako bi ostala u zemlji.
– Dva mjeseca smo se upoznavali i odlučili da se vjenčamo. Tek tada sam shvatila šta znači poštovanje, zahvaljivao mi se za ručak i sitnice, što mi je bilo neobično – kaže Dragana.
Vjenčali su se 1999. godine, a Dragana je, pored porodice u Srbiji, pomagala i širu familiju.
Razlike u mentalitetu između Srba i Njemaca
Dragana opisuje razlike između Njemaca i Srba.
– Njemci su hladni, nemaju bliskost kao mi. Moj muž je bio fasciniran kada je vidio kako se ljudi kod nas trude da ugoste iako nemaju mnogo – kaže ona.
U braku sa Njemcem bila je 10 godina, ali ga je napustila zbog njegovog problema s alkoholom, koji je na kraju bio koban.
Kao vozač kamiona zarađivala 3.000 evra
Dragana danas živi sa svojim partnerom već šest godina, ali se više nije udavala.
U Njemačkoj je ostvarila razne aktivnosti – trenirala rukomet, vozila motor s mužem, bila član moto-kluba i radila kao vozač kamiona, sa zaradom od 3.000 evra mjesečno.
– Ovaj život mi je pokazao da mi žene možemo mnogo. Njemci poštuju žene, ali nikada neće razumjeti našu toplinu i povezanost – zaključuje Dragana.
Njena priča ostaje inspiracija mnogima koji tragaju za boljim životom u inostranstvu, prenosi Blic.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu