Društvo

DRAMA OD RANE ZORE Policija tjera migrante, građani poručuju PUSTITE IH, ISTI SU KAO I MI

Na banjalučkoj željezničkoj stanici od ranog jutra se odigrava prava drama sa migrantima, uglavnom iz istočne Azije, koji su se zatekli na toj lokaciji. Prema podacima policije, jutros u 7 časova ih je bilo 32, ali u ovom trenutku migranata na stanici nema. Njih desetak iz Indije, Pakistana i Bangladeša, koji su spavali pod vedrim nebom, pred ulazom u stanicu, policajci su udaljili, tvrdeći da se ne smiju tu zadržavati. Novinarima nisu dozvolili snimanje “dok intervenišu”.

DRAMA OD RANE ZORE Policija tjera migrante, građani poručuju PUSTITE IH, ISTI SU KAO I MI
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Dok policajci, nezvanično, tvrde da su od pet ujutru na nogama zbog migranata, i da ih je zvalo osoblje Željezničke stanice, tvrdeći da ih ima više od stotinu i da zbog njih “ne mogu da normalno funkcionišu”, na licu mjesta smo se uvjerili da je željeznička stanica prazna i da u čekaonici nema ni jednog jedinog putnika.

Što ne puste ljude da žive i putuju kud hoće. Iako se razlikuju po boji kože, oni su isti kao i mi, bježe od korupcije, siromaštva i nasilja i hoće da žive u Njemačkoj – rekao je na pola u šali jedan željezničar koji se zatekao na stanici.

Većina migranata ima kartice, kojima dokazuju svoj identitet i namjeru da zatraže azil u BiH. Kako je Srni potvrdila portparolka Policijske uprave Banjaluka Marija Markanović, samo pet migranata je predato Terenskom centru Službe za poslove sa strancima u Banjaluci jer nisu imali potvrde o iskazanoj namjeri za podnošenje zahtjeva za azil.

– Ostali migranti su nastavili kretanje prema Bihaću, Gradiški i Sarajevu – istakla je Markanovićeva.

Pročitajte još

Agred Shing (30) iz indijske pokrajine Pendžab, koji, kao i većina njegovih saputnika, zna svega nekoliko riječi na engleskom, tvrdi da putuje iz Bihaća i ide za Sarajevo, da obavi neke administrativne formalnosti u vezi sa privremenim boravkom u BiH. Iako ima karticu kojom potvrđeje namjeru da traži azil, azil u BiH neće tražiti.

– Hoću da idem u Njemačku, da živim kao čovjek. Pobjegao sam, kao i većina ovih ljudi od korupcije, loše politike, siromaštva i represije – tvrdi Agred.

Manje grupe migranata viđene su ovih dana u Banjaluci i u restoranu u tržnom centru u blizini Željezničke stanice. Za sada im niko nije ponudio pomoć.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu