Ovo je pokrenulo talas protesta i sukoba ispred parlamenta, nakon čega su poslanici ipak poništili odluku predsjednika, čime je ukinuto vanredno stanje. Opozicija je pokrenula postupak opoziva predsjednika, što bi moglo da bude realizovano u narednim danima.
U obrazloženju drastične odluke Jun Suk Jeola o vanrednom stanju, koja je objavljena u TV prenosu kasno uveče, pominju se “antidržavne snage” i prijetnje iz Severne Koreje, ali ubrzo je postalo jasno da to nije bilo podstaknuto spoljnim prijetnjama, već njegovim političkim nevoljama i činjenicom da je njegova supruga u centru više skandala koji su povezani sa korupcijom.
Ipak, to je podstaklo hiljade ljudi da se okupe u parlamentu u znak protesta, dok su opozicioni poslanici požurili tamo da sprovedu vanredno glasanje za ukidanje te mjere. Poražen, Jun Suk Jeol se pojavio u javnosti nekoliko sati kasnije da bi prihvatio glasanje parlamenta i ukinuo vanredno stanje. Sada se suočava sa mogućnošću opoziva, pa čak i isključenja iz sopstvene stranke.
Kako se odvijao haos u Južnoj KorejiJeol je u svom obraćanju u utorak uveče ispričao da postoje pokušaju opozicije da potkopa njegovu vladu prije nego što je rekao da proglašava vanredno stanje kako bi “slomio antidržavne snage koje prave haos”.
Njegovim dekretom je vojska privremeno bila zadužena za uspostavljanje reda, a vojnici su raspoređeni u zgradu Narodne skupštine gde su primećeni helikopteri kako sleću na krov.
Lokalni mediji su takođe prikazali prizore maskiranih vojnika sa oružjem koji ulaze u zgradu, dok je osoblje pokušavalo da ih odvrati protivpožarnim aparatima.
Oko 23 časa po lokalnom vremenu u utorak, vojska je u Južnoj Koreji izdala dekret kojim se zabranjuju protesti, aktivnosti parlamenta i političkih grupa, a mediji stavljaju pod kontrolu vlade. Južnokorejski političari su odmah nazvali ovu deklaraciju nezakonitom i neustavnom.
Lider najveće opozicione stranke u zemlji, Li Je-Miung iz liberalne Demokratske partije, pozvao je svoje poslanike da se okupe u parlamentu kako bi izglasali poništavanje vanrednog stanja. On je takođe pozvao građane da se pojave u parlamentu u znak protesta.
Demonstranti su uzvikivali “Nema vanrednog stanja!” i “Srušiti diktaturu”.
Lokalni mediji pokazali su neke tuče između demonstranata i policije na kapiji, ali uprkos vojnom prisustvu, tenzije nisu prerasle u nasilje. Poslanici su takođe morali da se probiju oko barikada – čak i da se penju na ograde da bi stigli do glasačke komore.
Nešto posle ponoći, južnokorejski parlament, sa 190 od 300 prisutnih članova, izglasao je poništavanje vanrednog stanja.
Poslednji put je u Južnoj Koreji proglašeno 1979. godine, kada je tadašnji dugogodišnji vojni diktator Park Čung Hi ubijen tokom državnog udara, prenosi Blic.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu