Svijet

Drugi pokušaj pogubljenja: Osuđenog ubicu u Alabami čeka nova metoda izvršenja smrtne kazne

Američka država Alabama je od suda zatražila da odobri izvršenje smrtne kazne osuđenom ubici Kenetu Eugenu Smitu novom metodom pod nazivom azotna hipoksija.

pritvor
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Državni tužilac Stiv Maršal je zatražio da Vrhovni sud Alabame odredi datum za drugi pokušaj pogubljenja Smita, koji je još 1988. godine osuđen za ubistvo žene propovjednika, a koji ga je angažovao za taj zločin.

Prethodni pokušaj izvršenja smrtne kazne pomoću smrtonosne injekcije je propao jer tehničari nisu mogli postaviti cjevčicu za intravensko ubrizgavanje kako bi Smitu dali smrtonosni koktel.

Azotna hipoksija se nikada ranije nije koristila kao metoda izvršenja smrtne kazne, ali je legalna u Alabami, Oklahomi i Misisipiju. Azot čini 78 odsto zraka koji ljudi već udišu, a povećanje te količine na 100 odsto bi, bar u teoriji dovelo do gubitka svijesti osuđenika u roku od jedne minute, odnosno smrti ubrzo nakon toga.

Alabama nije objavila detalje o tome kako planira pogubiti Smita, odnosno da li je riječ o gasnoj komori ili specijalno dizajniranoj gas maski. Upravo zbog nedostatka plana su se pobunili aktivisti za prava zatvorenika.

– Alabama nije u poziciji da eksperimentiše s nedokazanom i nekorištenom metodom pogubljenja – rekla je advokatica Angie Setzer.

Smit i njegov partner su plaćeni po 1.000 dolara da lažiraju provalu u dom Čarlsa i Elizabet Senet. Žena je pretučena alatom za kamin i izbodena devet puta. Njen suprug, se nadao da će dobiti novac od životnog osiguranja jer je nagomilao velike dugove.

Senet je sedam dana nakon ubistva izvršio samoubistvo, ali je prije toga svojim sinovima priznao da je imao aferu te da je odgovoran za smrt njihove majke.

Pročitajte još

Neuspješna pogubljenja smrtonosnim injekcijama nisu neuobičajena u SAD, a Smitovo je drugo u samo dva mjeseca u Alabami i treće od 2018. godine. Glavne supstance koje su nekada korištene više se ne proizvode, a u svrhu pogubljenja ih je ilegalno uvoziti. Stoga države improvizuju, a rezultati su povremeno katastrofalni.

Zbog toga je azotna hipoksija postala popularna čak i među osuđenicima na smrt. Najmanje osam osuđenika iz Alabame su se odlučili na tužbe u namjeri da osiguraju izvršenje kazne upravo ovom metodom koja je postala legalna 2018. godine, prenosi Klix.

Bonus video:

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu