Kako otkriva izvor Srpskainfo, na čekanje je poslato 9 radnika, a među njima su i ratni vojni invalidi, invalidi rada i radnici oboljeli od karcinoma.
– Direktor je rekao da ne želi da otkriva detalje sistematizacije, po njegovoj priči on ima pravo da sam izradi prijedlog sistematizacije, bez učešća sindikata – navodi naš sagovornik.
Kako je ranije pisala Srpskainfo, sindikalci su upozorili da je direktor ŠG Saša Dobričanin, na svoju ruku i mimo propisanih procedura, predložio novu sistematizaciju, po kojoj bi broj zaposlenih bio smanjen za 44 radnika.
To, praktično, znači da bi svaki treći zaposleni u banjalučkoj šumariji bio tehnološki višak.
– Rečeno mu je da na svim rješenjima, kojima radnike šalje na čekanje, mora da piše da on to čini samoinicijativno, bez saglasnosti sindikata – kaže izvor Srpskainfo.
Direktor “Šuma RS” Blaško Kaurin ranije je odbio da za Srpskainfo potvrdi da je dobio zadatak da broj zaposlenih u cijelom preduzeću smanji za 1.000 radnika, što neminovno znači stotine otkaza i slanje ljudi u penziju, prije nego što se po zakonu moraju penzionisati.
Kaurin je rekao da će broj radnika biti smanjen, uz “stimulativne otpremnine”, ali nije otkrio kolike će biti te otpremnine, iz kojih izvora će biti finansirane i kome su namijenjene – da li radnicima koji će biti otpušteni kao tehnološki višak, ili samo onima koje će penzionisati.
Ono što Kaurin nije potvrdio, potvrdio je Radenko Laketić, pomoćnik ministra poljoprivrede RS, zadužen za šumarstvo.
On je za Srpskainfo rekao da je dogovoreno da će dvojica direktora šumskih gazdinstava biti smijenjeni jer nisu upravi dostavili prijedlog za “utvrđivanje optimalnog broja zaposlenih” ili u prevodu za određivanje tehnološkog viška.
Kaurin je juče, zbog toga, smijenio direktore šumarija u Čajniču i Doboju, Milanka Kosovskog i Marjana Lisičića.
Inače, radnici ŠG “Vučevica” Čajniče od juče su u štrajku, ne samo zbog najava da će oko 100 radnika biti proglašeno tehnološkim viškom, nego i zbog hroničnog kašnjenja plata.
Vučeta Lončar, predsjednik Sindikalne organizacije u ŠG “Vučevica”, kaže da mu je u neformalnom razgovoaru obećano da će do petka biti isplaćena plata, ali da je pitanje može li se tom obećanju vjerovati.
Pitanje je i ko bi to obećanje ispunio, jer je direktor šumarije smijenjen.
Radnici su, kaže Lončar, u očajnom stanju.
– Ljudi doslovno nemaju od čega da žive, a moraju da rade. Sjekači, kad krenu u šumu na posao, moraju da mole trgovce da im daju doručak “na teku”, jer para nemaju, a ne mogu gladni raditi tako težak posao – kaže Lončar i dodaje da se poslodavci prema radnicima odnose kao da živimo u robovlasničkom društvu.
U štrajk su stupili i radnici ŠG “Oštrelj” Drinić, ali su oni juče privremeno obustavili štrak. Sa direktorom šumarije Milanom Bajićem potpisali sporazum, po kojem se poslovodstvo obavezalo da im odmah isplati junsku, a do kraja mjeseca julsku platu.
Kako je za Srpskainfo potvrdio sindikalac Dejan Prošić, danas su radnicima ŠG “Oštrelj” isplaćene junske plate, pa se oni nadaju da poslodavac ispoštovati i drugi dio sporazuma i da će uskoro dobiti i julsku zaradu.
Inače, u ovom šumskom gazdinstvu je, prema nezvaničnim informacijama, višak 60 zaposlenih.
Saznajte sve o najvažnijim vijestima i događajima, pridružite se našoj Viber zajednici ili čitajte na Google News.