Društvo

(VIDEO, FOTO) "Zašto nas iz Banjaluke tjeraju u Međugorje" Studenti ogorčeni, podsjećaju da je i predsjednik Republike predavao na NUBL-u

Policijski inspektori, prerušeni u studente, upisali su se na privatne fakultete i kupili lažne diplome. Na osnovu tako prikupljenih dokaza pokrenut je krivični postupak protiv nekoliko profesora, suvlansika i rektora visokih škola i univerziteta.

(VIDEO, FOTO) "Zašto nas iz Banjaluke tjeraju u Međugorje" Studenti ogorčeni, podsjećaju da je i predsjednik Republike predavao na NUBL-u
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Ovo je vijest iz februara 2023. Danas, 3 godine nakon akcije “Klaster”, u kojoj je razotkrivena afera prodaje diploma i u kojoj je “istaknuto mjesto” zauzeo Nezavisni univerzitet Banjaluka NUBL, studenti ovog univerziteta se pitaju šta ih je to snašlo.

Podsjećamo, Nezavisni univerzitet Banjaluka dobio je prvostepeno rješenje Agencije za visoko obrazovanje Republike Srpske, kojim mu se osporava nova akreditacija. Uprava univerziteta najavila je žalbu, ali je vijest izazvala zabrinutost među zaposlenima, a pogotovo među studentima.

Internetom kruži video snimak, koji je objavila Aleksandra Trivulić, studentkinja smera za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju na Pedagoškom fakultetu NUBL-a.

@crnahronikaofficial

Nezavisni univerzitet Banja Luka već dvije decenije djeluje kao visokoškolska ustanova kroz koju je, prema dostupnim podacima, prošlo oko 6.000 diplomiranih studenata. Tokom godina obrazovao je generacije mladih ljudi po bolonjskom procesu i evropskim standardima, a mnogi od njih danas rade u struci, nastavljaju školovanje ili grade karijere u zemlji i inostranstvu – piše Crna-Hronika. Međutim, dok se iza univerziteta nalazi dvadeset godina rada, njegova budućnost postala je neizvjesna, a najveći teret nepoznanica trenutno nose studenti koji su još uvijek u procesu studiranja. Posebno je pogođen studijski program Specijalne edukacije i rehabilitacije, jedinstven u Banjoj Luci, čiji studenti strahuju da bi mogli ostati bez mogućnosti da školovanje završe u svom gradu. Aleksandra Trivulić, studentica ovog smjera, javno je izrazila zabrinutost i postavila pitanja na koja, kako tvrdi, studenti još nemaju odgovore. https://crna-hronika.info/politicki-lov-na-univerzitet-ko-zeli-zatvoriti-vrata-obrazovanju-u-srpskoj/816438#google_vignette “Nije niko ja ću. Zašto se gasi Univerzitet u Banjaluci. Jedini Univerzitet u Banjaluci koji ima smjer Specijalne edukacije i rehabilitacije. Znači ja kao student, govorim kao student ne kao studentska služba ne kao fakultet ne kao direktor. Govorim sada kao student. Zašto nam uskraćujete mogućnost da u Banjaluci završimo i dobijemo zvanje koje je danas u jako, jako deficitarnom stanju. Zašto i iz kojeg razloga? Ko je kriv i zašto ja sad trebam da ispaštam i treba da idem u Hercegovini na Sveučilište Mostar u Međugorju? Zašto moram da idem tamo kada imam Banjaluku gdje možemo da nastavimo gdje smo i sad. Zašto gasite Univerzitet koji je trajao toliko godina, koji je razlog tačno. Mi nismo dobili odgovor. Mene sad zanima kome da se obratim da pitam kao student, šta sad ja da radim? I danas sutra kada završim to 3+2 ne 4+1, šta i gdje da idem sa tom diplomom? Ja mislim da svi studenti isto razmišljaju i ja ću sada da se obratim javno. Zašto nam oduzimate mogućnost da se školujemo za ono što volimo? Mi nismo birali vlasnika fakulteta i nismo birali stranku da se obrazujemo. Uskraćujete nam obrazovanje u našem gradu u našoj Banjaluci, uskraćujete nam obrazovanje. Govorim ovo ispred sebe kao studenta. Ja sam student Specijalne edukacije i rehabilitacije kojoj je uskraćena mogućnost za školovanje u svom gradu. Zašto i ko je kriv? – govori Aleksandra Trivulić studentica koja bi završetkom ovog fakulteta postala defektolog i specijalni edukator i rehabilitator. Studenti upozoravaju da se ovim potezom, osim ličnih planova i karijera, dovodi u pitanje i obrazovanje kadra koji je već sada deficitarnog profila na tržištu rada, poput defektologa i specijalnih edukatora i rehabilitatora. Za sada nema zvaničnih i detaljnih odgovora o razlozima gašenja niti jasnog plana za studente koji su započeli studije, zbog čega se sve češće čuju pozivi nadležnim institucijama da hitno izađu s konkretnim rješenjima. Sudbina univerziteta i njegovih studenata ostaje otvoreno pitanje, a studenti poručuju da traže samo jedno — mogućnost da završe obrazovanje koje su započeli u svom gradu.

♬ izvorni zvuk – crnahronikaofficial

– Zašto nam uskraćujete mogućnost da u Banjaluci završimo fakultet i dobijemo zvanje koje je danas jako, jako deficitarno. Ko je kriv i zašto ja sad trebam da ispaštam i treba da idem u Hercegovini na Sveučilište Mostar u Međugorju – pita se Aleksandra.

Aktuelni rektor NUBL-a Ostoja Barašin, potvrdio je ranije za Srpskainfo da će ne samo studenti ovog smjera nego i ostalih smjerova na Pedagoškom fakultetu, po svemu sudeći, studije morati da nastave u Međugorju.

FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

U sličnoj situaciji su i studenti još 5 fakulteta NUBL-a, dok su samo oni koji studiraju na Ekonomskom fakultetu mogu prepisati na neki drugi privatni fakultet ekonomskog smjera u Banjaluci.

Nezvanično, javni fakulteti su odbili da “preuzmu” studente NUBL-a.

Iako je bilo jasno da su šanse da im akreditacija bude produžena minimalne, NUBL je, za razliku od nekih drugih visokoškolskih institucija koje su se našle na udaru akcije “Klaster”, u akademskoj 2025/26 godini upisao novu generaciju brucoša.

U međuvremenu je, na primjer, Visoka škole za primijenjene i pravne nauke “Prometej”, koja se takođe proslavila u “Klasteru”, zatvorena.

Kako je javno priznao tadašnji direktor “Prometeja” Borislav Bijelić, studenti su još početkom 2025. počeli masovno da se ispisuju iz ove škole.

Šta je maturante navelo da uprkos takvom razvoju događaja, povjeruju da je studiranje na NUBL-u “siguran posao”?

– Istina, tu i tamo su se pojavljivale priče da bi NUBL mogao biti zatvoren, ali nisam vjerovao. I sada se pitam zašto nas tjeraju iz Banjaluke, da studije završavamo u Međugorju. Kada pogledate spisak ljudi koji su predavali na NUBL, tu ima stvarno ozbiljnih imena. Eto i sadašnji predsjednik Republike, Siniša Karan, jer bio redovni profesor na ovom univerzitetu – kaže jedan student, koji je želio da ostane anoniman.

Pročitajte još

I drugi studenti se uglavnom drže anonimnosti i potajno se nadaju da će Agencija za visoko obrazovanje Republike Srpske uvažiti žalbu NUBL.

Poznavaoci prilika ocjenjjuju da su male šanse da se to desi, ali da će, nakon odbijanja žalbe rukovodstvo NUBL-a, vjerovatno, pokrenuti upravni spor pred sudom, kako bi osporio odluku Agencije.

Sve će to potrajati do kraja akdemske godine, a onda…