Rast brojki je danak nepoštovanju mjera i tome što smo jedna od najsrećinih zemalja u Evropi po dostupnosti vakcina i mogućnosti da se vakcinišemo, a neki su zaboravili da moraju da se poštuju mjere i pored toga, dok se ne stekne imunitet rekao je Stevanović koji je sa ministrom zdravlja Zlatiborom Lončarom obišao kovid bolnicu u Batajnici, prenosi Blic.
– Rezultat svega toga su – puna bolnica u Batajnica, i druge bolnice, Infektivna klinika i Medicina rada sa pomoćnim krevetima… – kaže Stevanović.
On je ukazao da je poseban problem to što su i u kovid amulantama uglavnom pacijenti sa teškim klinčkim slikama, pa tako 30 odsto pacijenata pregledanih u trijažnoj ambulanti Infektivne klinike odmah treba hospitalizaciju.
Najveći broj ljudi mora imati kiseoničku potporu.
– Potrošnja kiseonika je ogromna u svim bolnicama, a to govori u prilog težini kliničke slike pacijenata – istakao je Stevanović.
On je ukazao da više ne oboljevaju samo stariji, već se ljekarima obraćaju i mlade, a dolaze i čitave porodice.
– Kada pacijenti sa nama podjjele informacije o tome gdje su se tačno inficirali, vidimo da je većina imala kontakt sa nekim zabavnim sadržajem, kao što su skijališta, turizam, lokali, restorani, proslave. To je dokaz da minimalno opuštanje može da ima katastrofalne posljedice – rekao je Stevanović.
On je poručio da ne može biti opuštanja, dok ne bude uspješno vakcinisana bar polovina polulacije, a to znači dvije nedelje od druge doze vakcine.
Stevanović je rekao i da bi u narednom periodu trebalo reći da vakcinisane osobe moći da urade nešto, što nevakicnisani neće moći, i da to neće biti distrikinacija, već privilegija odgovornih prema sebi i društvu.
Mlađi ljudi ne idu kod ljekara, samoliječenje neće otjerati virus
– Moramo se strogo pridržavati epidemioloških mjera do tada. Broj oboljelih smanjuje potencijal za vakcinaciju, jer morate biti zdravi za vakcinu – rekao je Stevanović.
On je dodao da se virus od prvog trenutka stalno mijenja, ali da svi mlađi koji oboljevaju, često imaju istoriju samoliječenja kod kuće, u nadi da će da prođe.
– Uporno ponavljamo da ovo ne može da prođe samo od sebe, samoliječenjem. Mora se kod ljekara, jer je to neophodno da se uradi. Veliki je broj oboljelih. I lakši slučajevi mogu dobiti težu kliničku sliku, a što imate veći broj oboljelih, imaćete i veći broj kliničkih slika, rekao je Stevanović.
Saznajte sve o najvažnijim vijestima i događajima, pridružite se našoj Viber zajednici ili čitajte na Google News.